• foxmarks'ın yerini alan, yeni bir firefox eklentisi.
  • allah razi olsun dedirten eklenti. evde, laptopta, isyerinde, bookmarklar ve sifreler senkronize duruyor, isyerindekini baskalari da kullaniyor diye bazi bookmark klasorlerini kapatabiliyorsun falan. guzel bi olay.
  • 90 gün içinde servisinin sona ereceği açıklanan uygulama. sebepler içinde para sıkıntısı ve bedava alternatifler (firefox sync, chrome sync vs) gösterilmiş.
  • ilk çıktığından beri firefox'ta, şu anda ise tüm browser'larımda ve iphone'umda kullandığım, kapanacak olmasıyla içime hüzün bastıran servis.
    (bkz: bu sefer güldürmedi)
  • sizin hiç yerimleri eşzamanlama servis sağlayıcınız kapandı mı?
    benim bir kere kapandı internet'e giremez oldum
    kapadılar aldılar götürdüler
    xmarks'tan ummazdım bunu internet'e giremez oldum
    siz hiç internet kafeye gittiniz mi?
    ben gittim bilgisayarın biri bozuldu
    klavyemin enter'ı söküldü internet'e giremez oldum
    tavanda bir lamba vardı yuvarlak
    şöylelemesine maviydi internet'e giremez oldum
    tuşlara gelince farenin taşlarına
    tuşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
    tuşlarda yüzümün yarısını gördüm
    bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
    yüzümden ummazdım bunu internet'e giremez oldum
    siz hiç sabunluyken internet'e girdiniz mi?

http://www.xmarks.com/
  • sevenlerinin inanılmaz gayretleri* sonucu kapanmayacağı açıklanmış olan servis. birkaç şirket şimdiden xmarks'ı satın almak için görüşmelere başlamış bile. ücretli bir versiyon daha çıkartacaklar anladığım kadarıyla.
    http://blog.xmarks.com/?p=1988
    kullanmıyorum ama kapanmamasına kendim kullanıyormuş gibi sevindim.
  • nihayet lastpass şirketinin olmuş. çok iyi de olmuş, çok güzel de olmuş.
  • xmarks'ın en önemli yanı, yer imlerini favicon'larıyla birlikte kaydetmesidir. yeni firefox kurulumundan sonra yapılan bir synch işlemiyle yer imleri menüsü ışıl ışıl favicon'larıyla kullanıma hazırdır.
  • yer imlerini her zaman başarılı bir şekilde kurtaramayan ve dolayısıyla çok da güvenilmemesi gereken firefox eklentisidir. eğer yer imlerinizin klasör sistemi normalden biraz farklıysa, yer imlerinizin tamamını server'da yedekleyememektedir.

sıfır durumdaki bir firefox'a yer imlerini % 100 başarılı bir şekilde aktarabilmesi için klasör sisteminizin çok düzgün olması gerekiyor. zaten server'da yedekleme yapmanın ve senkronizasyonun bilinen riskleri de var. bu eklenti de bu risklerin tamamını bünyesinde taşıyor. yani xmarks'a % 100 güven duymamak ve belirli aralıklarla yer imlerinin fiziksel yedeğini de almak gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap