• bu da olmazsa bütün memleketi kışlaya sokup, bide öyle denemek lazım.bizim ev askeriyeye 200 m mesafede zaten.hazır peder de evin etrafına çit örmüştü zamanında.askeriye gelip devam ettirsin.bide o meşhur kırmızı tabeladan astılar mı işlem tamam.bakarsın terörist de ev ortamını, sıcaklığını görüp, canı çeker gelir teslim olur.şimdi ben bunları söyleyince vatan haini de oldum, askerlikden de soğuttum insanları.götüm ben...
  • şöyle cahilane, avam bir bakış açısı ile bakıldığında sanki iki tarafın birbiri ile pazarlığı gibi gözüküyor.

a - profesyonel askerliğe geçmeliyiz.
    b - o zaman asker sayımız düşer.
    a - sayının ne önemi var?
    b - ama dünyanın bilmem kaçıncı büyük ordusuyuz (sayı usülü ile yapılan hesap)
    a - çok masraflı oluyor, sorunlar çözülmüyor, pkk hala devam ediyor, sürekli ölen asker ve vatandaşlarımız var.
    b - ama bütçeden az para gelir, ama bizim alışveriş işlerimizi kim yapacak, ev taşıma işlerimizi kim yapacak. hem çocuklarımıza ders anlatıp, evcil hayvanlarımızı kim gezdirecek. ya çay servislerini, hizmetlerimizi kim görecek?
    a - bedelli askerlik çıkarılır o zaman, daha fena olursunuz.
    b - kısa dönemi kaldırırız, eksikleri kapatırız. hem de hizmetçilerimiz arasındaki üniversite mezunları oranını artırmış oluruz. görgülü hizmetkarlar tepsiyi ne taraftan vereceğini bilir.
    a - anlaşalım o zaman?!
    b - teklifin ne?
    a - bedelli çıksın, bir sürü para gelsin, stres altındaki kesim rahatlar, sesleri kesilir. o arada da sen askerlik sürelerini kurcalarsın. kimse farketmez.
    b - yetmez ama evet!

şimdi "a" tarafı bazı durumlar için hükümet, bazı durumlar için devlet, bazı durumlar için ise halk olabiliyor.
    ama "b" tarafı hep aynı yıldızlı omuzlardan oluşan muhteşem ulu kesim. halkı hizmetçi ve faydalanılası yaratıklar olarak gören, sayıdan ibaret varlıklar olarak gören zihniyet.
  • "ordu mensupları halka çok uzak, halktan izole yaşıyorlar" iddiasının çürütülmesine yönelik bir çalışma. artık her yer asker dolacak. ordu mensupları halkla daha içli dışlı olacak.

(ehehe diye gülünce sorun çıkar, biliyorum)
  • çer çöp toplayacak adam arayışından başka bir şey değil arkadaş. neymiş pkk varmış, terör varmış. asker sayısı çok olunca korkup kaçacaklar mı nedir anlamadım ki. arkadaş madem tek tip yapacaksın, her erkek doğarak bu eziyete mecbur kalmış olan vatandaş 5 ay yapsın. eşitlik neden ters yönde oluyor ki. bedelli çıkması da aynı oranda saçma.

bir de genel kurmayın ihtiyaç gösterdiği asker miktarı falan fişman gibi laflar dolanıyor. ne lan bu ihtiyaç duyduğunuz asker. nereye, hangi göreve, ne amaçla bir açıklayın. askerlikten soğutma konusunda askerlik işlemini yaptıranlar askerlik karşıtı olanlardan çok da başarılılar. vatan görevi, vatan borcu falan filan. ne yapalım aq okula mı gitmeyelim, kaldırımda mı yürümeyelim. neyin borcundan bahsediyorsunuz. ayrıca terör varsa bunun sorumlusu ben miyim, bunca yıl gencecik insanları telef ettiniz dağlarda bitirmediniz beni de mi telef edeceksiniz veya paşa hazretleri garnizon bahçesinde yerde kuru yaprak görmek istemiyor diye saatlerce yaprak toplayarak mı ödüyoruz vatan borcunu. bi siktirin gidin arkadaş. askerlikmiş... gidecez 12 ay hayatımızdan çalınacak, iş, güç, geçim, gelecek kaygılarını bir kenara atıp hizmetçilik veya katilcilik yapacağız sonra da vatan borcunu ödedin hadi siktir git ne halin varsa gör diyecekler.

akp'nin demokrasi, eşitlik, özgürlük laflarını ağzından eksik etmeyen mensupları bakalım buna ne diyecekler çok merak ediyorum.
  • nitelikli gençlerimizi askerlik döneminde heba etmeyeceğiz ( bu nitelikli gençleri heba etmeyip, diğerlerini heba edilebilir gören liberal zihniyetin iğrenç ayrımına sokayım) sözünü başbakan'dan alıp, ardından da löp diye nitelikli gençlere sokan yeni uğraş alanımız. ne yapalım der geçer abimiz de bize giren çıkan ona ne?

(bkz: mehmet barlas)
  • "yurt uğruna ölündüğü sanılır, ancak sanayiciler uğruna ölünür." demiş anatole france ben biraz değiştireyim.

vatandaşlık görevi olduğu dikte edilir, ancak komutanlara hizmettir askerlik. aralık 2011 de dönerim belki sanayicilere gelmezsem.
  • şahsi fikrim ama bu kanun herkese 12 ay olacak şekilde çıkmaz..eğer ki tek tipten kasıt aynı süre ise 9 ay bile çokken 12 ayda ne oluyor..12 ay askerlik yapınca herkes eşit mi olmuş oluyor..daha demokratikleşelim daha özgürleşelim derken 12 ay askerlik yapınca daha mı özgür daha mı güvende olacağız..ya da sürekli çıkması istenen bedelli askerlik en son 1999'da çıktığında ülkenin güvenlik sorunları mı doğmuştu..tsk şu an ki asker ihtiyacının sadece %60'ını karşılayınca terörle mücadele edemiyorda, %100 ünü karşılayınca mı terör bitecek..ya da 6 ay az bu üniversite mezunlarına daha fazla yararlanalım deyip 12 ay ya da 9 aya çıkarınca tüm sorunlarımız bitecek mi? kanunun üniversite mezunlarına verdiği yedek subaylık hakkının anayasaya aykırı ve eşitlik ilkesine ters olduğunu öne sürenler, 18 yaşını doldurup hayata atılan ve bir şekilde ama iş bulan ya da bulamayan kişilerle,24 yaşına kadar dirsek çürüten,maddi anlamda belli bir külfetin altına girip hala o yaşta bir dikili ağacı olmadan tek tip askerlik altında askere gitmelerine ne diyecekler bilmek istiyorum..yanlış anlaşılmasın..tek tipe karşı değilim ancak anlamsız bir süre koyun gütme mantığı ile geçirilecek saçma sapan bir süreye (9-12 ay) karşıyım..herkese 5-6 ay askerlik kime neye yetmiyor anlamış değilim..
  • - tertip, tek tip askerlik geliyormuş?
    + kelime esprisi yapma lan, can barslan'dan daha yeni kurtulduk.
  • kafa karıştıran olaydır. resmi sitede "sıkça sorulan sorular" kısmındaki cevap son gelişmelerin tersi yönde yazılmış.

http://img687.imageshack.us/…nhunter01sep281703.gif
  • askeriyenin asker açığından dolayı düşünülen bir hadiseymiş bu. öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturalım ; insan açığı bir işi yapmak için olur ; örneğin 3 kişiyseniz okey oynamak için 1 ; çift pota basketbol maçı için 7 ; tam saha futbol maçı oynamak için ise 19 kişi açığınız vardır. peki; ordudaki abilere sormak isterim; 765 bin kişilik türk ordusu elinizin altındayken, ne yapmak için 250 bin kişi açığınız var. bana anlatın; 765 bin kişiyle şunları şunları yapamıyoruz ; ama 1 milyon asker olunca yapıcaz diye; yemin ediyorum gelip 2 yıl askerlik yapmayanı siksinler. töbe töbe; 5 bin kişiyle uğraşmak için o kadar tank top bilmemne var; yetmiyor 765 bin tane adam besliyorsunuz; hala da " aman bize insan lazım " neye lazım lan insan ?
hesabın var mı? giriş yap