• beni yurtdışına gitmeye zorlayan askerlik modelidir...
  • "bu yasa çıkarsa tsk ve akp altından kalkamaz, seçimin rengi değişir" diyenlere ve yapılacak gösterilerin büyüklüğünden dem vuranlara gülmemek elde değil.

yahu birader, anlamadığınız nokta şu: siz istisna üniversite mezunları için askerlik uzuyor eyvallah da, ülkenin büyük çoğunluğu için 3 ay kısalıyor. olur da protesto düzenlerseniz sakın 3 ay erken terhis olmuş, sevinç gösterisi yapan ve sayıca sizi 10'a katlayan grupla karşılaşmayın derim ben.

üniversite okuyan ve okumayanları birbirinden ayırıp genelleme yapmak de ayrı bir hata. askerde lise mezunu olmasına rağmen iş hayatında önemli yerlere gelmiş, hepimizin "abi" diye hitap ettiği, bilgi - kültür bakımından çoğu üniversiteliye taş çıkaracak, 3 çocuklu, 35 yaşında bir arkadaşımız vardı. o adamdan 6 ay sonra birliğe girip de, 5 ay önce çıkmak bana koymuştu adam karısını çocuklarını dahi göremezken be... itü makinayı son sınıftayken ailevi sebeplerden bırakmak zorunda kalmış, sırf diploması var diye üniversite okumuş sayılan yüzlerce kısa dönemin 6 defa gidişini izleyen zehir gibi adamlar da var orada.

eski sistem doğru değildi... yenisi? sanmam. 12 ay uzun zaman dünyanın farkında olan adama, çok uzun. ama şunun farkında olmak lazım, üzülenin katbekat fazlası sevinecek. kabullenin bunu.

edit: uzun dönemlerin 3 ay kısalıyor, detached'e teşekkür.
  • öncelikle 4 sene önce 6 ay kısa dönem olarak gitmiş bir bilgisayar mühendisi olduğumu belirteyim, tuzum kuru yani.

ilginç bir şekilde sanki hayatın kendisi adilmiş gibi eşitlik yorumları yapılmış. yahu bu dünyada ne eşit ki? insanlar bile eşit yaratılmıyor. kimimiz daha güzel, kimimiz daha zeki, kimimiz daha uzun, kimimizin ataları verimli topraklara yerleşmiş, kimilerine güzel bir gelecek bırakılmış.

insanların sırf üniversite okumuş/okumamış olması tabii ki onları birbirlerinden üstün ya da alçak yapmaz. peki bu dev genç güruhunu başka türlü nasıl birbirinden ayırt etmeliyiz? şu an için en kolayı olan 4 yıllık lisans programı kriter alınıyor.

ama, eğer eşitlik değil de adalet hedefleniyorsa, bir şekilde bir şeyler yapılacaksa benim daha mantıklı bir fikrim var:

- herkes 1 ay acemiliğe alınır. burada gerekli intizam, savaş teknikleri, atış vs. eğitimleri verilir. burada kimse alt devre muhabbeti yapamayacaktır.
    - 1 ay sonunda sınav yapılır.
    - sınavdan alınan notlara ve başarı yüzdesine göre rütbe, alandaki başarılarına göre de sınıf verilir ve hayat devam eder. böylece bu işi üniversite mezunundan çok daha iyi yapabilecek kişiler de mağdur olmamış olur. her yerde bahsi geçen ve benim hiç bir yerde rastlamadığım "gerizekalı üniversite mezunu" arkadaşlar da hak ettiği yeri bulmuş olur.
  • 5 ay bile ölüm gibi gelirken, bunu 12 aya çıkartmaya çalışanların elleri ayaklarına dolanır inşallah dedirten bir tasarı..

bu söylenti çıkmadan aylar önce, aralık'ta askere gitmeye karar veren birisi olarak; eğer bu değişiklik gerçekleşirse, askerlik yaptığım süre boyunca her saat en az birkaç kez bu yasada emeği geçen herkese aklıma gelen en kapsamlı bedduaları edeceğim.
  • ah benim götü tutuşmuş okumuşsözlükçüm. boşa okumuşsun gibi biraz. neyi niye savunduğunu bilmez haldesin. bu hadiseyle ilgili olarak karşı durman gereken asla ve kat'a tek tip askerlik değil, zorunlu askerliğin kendisi olmalıdır. aksi takdirde komik duruma düşersin ve söylediğin hiçbir sözün hükmü kalmaz. dramın komediye dönüşür yavrum. paşa paşa olmasa da er er gider o askerliği yapar gelirsin. 50 yıllık yaşamının %2'sini fasılasız nizasız emir altında geçirip heba edersin.
  • işin şöyle de kötü bir durumu var. aslında hayatınızdan eksilen süre direkt askerlik yaptığınız süre olmuyor. ben kısa dönem olarak yaptım askerliğimi 5 ay 5 gün gibi bir şeydi sanırım, ama bu vazife hayatımdan 10 ay gibi bir süreyi aldı aslında, öncesi sonrası derken. 12 ay askerlik yapılacağı düşünüldüğündeyse 1.5 senelik bir kayıp söz konusu olacaktır. işin doğrusu bu olmasa gerek. daha olan bir şey yok ama şimdiden önünde askerlik bekleyen bünyelerin sinir katsayılarının zorlandığını tahmin etmek zor değil.
  • affedersiniz ama (birkac ayarla girilebilen) sikimtrak youtube icin bile binlerce kisi toplaniyor, orgutleniyor; aranizda kendinizin ve yakinlarinizin hayati icin bir kil kipirdatan yok.

her turlu askerlik kalkmali, zaten milletin 47.3%'i (yeah) rambo'yla yarisan milliyetcilerden olusmakta, kota dolar tasar masallah.
  • adaletin yerini bulmasidir. daha once 2 yillik universite bitirenler 14 ay (izinsiz) yapiyordu, onlardan sadece 2 yil daha fazla okuyan fakulte mezunlari 5 ay 5 gun (izin kullanmazlarsa) yapiyordu. eger bu askerlik kabul edilirse -ki oyle gozukuyor- bu esitsizlik ortadan kalkmis olacaktir. simdi ulkemin okumus kesimi tartissin bakalim askerligin gereksizligini. yillarca gotumuzu yirtik ama dinletemedik universite mezunlarina profesyonel ordunun gerekliligini. artik askerde cok zamanlari olacak bu mevzulari tartismak icin.
    safak demis coniboni, sikimde mi olur bu safaktan sonra.
    camlari kapatin kuslar ucmasin.
    imza: mubildeskom kislasi tarihinde kisa donem olarak terzilik yapan tek asker .

.
hesabın var mı? giriş yap