• resmileşirse ben de orduyu cezalandırmak için taraf gazetesine abone olup burada hep orduyu örseleyen entiriler gireceğim. görürsünüz siz. bundan sonra murat ahmet halil altan rasim yıldıray berktay ozan oğur belge mode on. bunu siz istediniz. hem de evet diyeceğim referandumda, damarıma basmayacaktınız oğlum. ben pis biriyim. sürekli taraf linkleri falan vereceğim. kızdırmayacaktınız beni oğlum.
  • ülkede asker yığılmasıyla sonuçlanır.
  • insanların eşit olduğunu gösteren mantıklı bir karardır ancak yinede sacma olduğunu düşünmekteyim. 9 ay boyunca hiçbir insan mıntıka temizliği yaparak, pis kokulu koğuşta onlarca insanla beraber uyuyarak yada doğu bölgesinde şehit olmayı bekleyerek zaman geçirmek zorunda değildir.
  • yedek subaylığın kaldırılmasına en çok astsubayların üzüldüğünü düşünüyorum, şimdi bölüğün o kadar gereksiz işini kime kitlemeye çalışacaklarını kara kara düşünüyorlardır.

(bkz: asteğmen astsubay ilişkisi)
  • doğru olandır. götünüz yiyosa vicdani retçi olun, olmadı çıkın zorunlu askerliği protesto edin. yoksa ben üniversite bitirdim bana ayrıcalık diye vik viklemeyin.
  • ilkokulu bitirdiğim sene ilköğretim 8 sene oldu.

ortaokula başladığımda devamsızlık hakkı 10 güne düştü, liseyi bitirdiğimde 20 güne çıktı.

benim öss'ye gireceğim sene bi anda patlama oldu bi dolu insan öss'ye girdi.

üniversiteye atandığım sene lisede okuduğum bölüme uygulanan haksızlık kalkmıştı ve boşu boşuna hiç istemediğim bir bölüme gitmiştim. 3 bölümün birleşiminden oluşan saçma sapan bir bölümdü. eşşek yüküyle gereksiz ders gördüm.

ben üniversiteyi bitirince bölümümüz üçe ayrıldı, düzenlendi. ama hep kendimi avuttum en azından askerde şansım olacak diye.

ama şimdi de... ama şimdi de askerlik uzadı diyorlar.

yakarım ulan bu gezegeni... yakarımm!!
  • militarizm.
  • bu uygulamada önemli bir şey gözlerden kaçıyor. türkiye'de bütün askerliğini yapan insanların üniversite mezunu olup, kısa dönem askerlik yaptığı varsayılıyor olmalı.

eğer hükümet ve genelkurmay başkanlığı tek tip askerlik konusunda adım atar, bu süre 9 aya çekilirse asker sayısı fazlalaşmaz, tersine azalır. sayıca katlarca fazla olan üniversite mezunu olmayan kitlenin askerlik süresinden 6 ay çıkartıp, sayıca az olan kısa dönemlere 3 ay eklenmesi ile asteğmenliğin t tümden kaldırılarak, olası asteğmen adaylarının da askerlik süresi 3 ay kısaltmışlığını da varsayarsak, bu ordu mevcudiyetinin azalması demektir. açıkçası türkiye için de gerekli bir karardır. haktaniyetli mi, adaletli mi orası tartışılır ancak asker sayısının düştüğü bir durumdan bahsediyoruz.
  • x: abi tek tip askerlik geliyormuş, haberin var mı?
    y: orada mayo giydirmiyorlar, herkes kamuflaj giyiyor zaten.
    x:...?
    y: başka tip giyene basarlar oğlum basarlar.
  • tahminler yılbaşında yürürlüğe gireceğine üzerine dönüyor. ancak üstünde çalışılan 2 senelik bir uygulama daha fazla bekletilmeden referandumdan sonra bu senenin son çeyreğinde de çıkabilir. her iki ihtimal de mevcut.
hesabın var mı? giriş yap