• dağda biberonla ayı besleyen pkklı teroristin teslim olması en yerinde davranış olacaktır veya ayı teslim olsun, ya da en iyisi sevenleri ayırmasınlar kol kola habur'dan giriş yapsınlar.
  • cumhurbaşkanı abdullah gül tarafından iyi ya güzel işte şeklinde değerlendirilmiş olaydır.
  • ergenekon ergenekon deyip, ses çıkarabilecek herkesin iceri toplanması, bütün medya organlarına baskı haberlerini yükselmesi ve muhalif bütün televizyon kanallarının teker teker susturulması, türkiye'de; atatürk ilkelerini savunmanin suçlanmaya sebep teşkil eder duruma gelmis olması ve terörist bir örgütün, bir devlete barış gurpları gondermeye kalkışması, apo'nun başbakanlığa, silah arkadaşlarından birininde cumhurbaşkanlığına göz süzmesi... aslında şaşırmamak gerek; neler olacağını, neler olduğuna bakarak rahatça görebilirmişiz. utanmak için bile çok geç kaldık galiba.
    "uygun bulup da müsade ederlerse, artık biz de bir koşede hayatımızı devam ettiririz" diyip kenara çekileceğimizi sanacakları kadar geç kaldık.

(bkz: türkiye tarihindeki en ballı katiller)
  • ergenekon'un provoke imkanının azalmasından dolayı gerçekleşmesini dünya gözü ile gördüğümüz eylem. ahmet altan'ın da dediği gibi büyük gün.
  • olumlu bir gelişmedir, eğer malum mekanizmalar ve zihniyetler tarafından baltalanmazsa.
  • "önce pkk silah bıraksın, dağdan insin ya da hepsini öldürelim", epey bir bu türküyü dinledik; şimdi birkaç tanesi iniyor. tepkilere bak "sikimin elçileri, kötü muameleye maruz kalacaklar çünkü amaçları o muameleyi kanıtlamak devleti yıpratmak; amerikalılar emretti geliyorlar"

"barış elçisi" , "dostluk köprüsü , "sevecenlik atkısı" vs... iddialı sözler ve propaganda kokusu sinmiş her yerine. eyvallah , kabul. ama milliyetçi - ve haliyle sıkıntılı- kafanın derdini daha iyi anlıyorum şimdi. pkk'ya yakıştırdığı rolün harfiyen yerine getirilmemesi - devlet bahçeli örneğinde olduğu gibi- rahatsız ediyor. zira pkk teslim olmaz, olmamalı, misal belinde dinamitle gelip patlatmalı orada kendini. ama olmayınca kafasındaki pkk'lı profili hayat bulmuyor tansiyonu düşüyor. zira savaş güzeldi. ölmeyen şehit nidalarıyla kin kusmak deşarj ediyordu. milliyetçi -ve haliyle problemli- hisler tatmin oluyordu.

ve bu süreçte evveli ve sonrasına dair hiçbir bilgiye sahip olmayanların, sesi en çok çıkanlar olması da - haliyle dolu teneke ses çıkarmaz- niyetin ne olduğunu gösteriyor. "bunlar teslim olunca ne olacak bana onu söylesinler.yargı uyuma!" lan pkk'lılar ilk kez mi teslim oluyor? google önünde, aç oku, önce ne olmuşsa şimdi de o!. daha onu bilmeden açık yakaladığını zannediyor.

"abd telefon etti. bunlar koştu geldi" olabilir, elimizde kanıt yok (her zamanki gibi) ama ihtimal yakın. aynı abd generallere de madalya takıp eğitim veriyor. orduya pırıl pırıl silah satıyor. bu sorun değil mi? (gerçi laf anlayana mı soruyorum soruyu, bilemiyorum)

sonuçta bir hareket var. terörist,gerilla,orospu çocuğu,özgürlük savaşçısı,bebek katili... ne diyorsan artık adına, mahsuru yok, ama teslim oluyor. sebep ne? yine her zamanki gibi "çapulcu sürüsü" dağılıyor mu sanıyorsun? 30 yıla az kaldı ve hala dağıtamadık. bundan sonra da bu kalın kan emici kafanın yüzünden dağılmayacak.

onlar zaten ölü. amacı için öldürmek ve ölmek için geziyor dağda bir ömür. motivasyonu seninkinden farklı. senin gibi 6 ay- 1 yıl sonra kamuflajı çıkarıp ofisten yorum yazmıyor. şimdi başka bir amaç için geliyor. bir şekilde bitsin istiyorlar. sen de iste. zor değil . terörist de, ot de, bok de. zaten ölü bir insan ne diye bile bile düşmanı olduğu ellere kendini bıraksın. ya kafan az basıyor ya da harbi kanı seviyorsun şehit, gazi sikinde değil.
  • ülkeme olan tüm iyimser beklentilerimin bitmesini sağlamış eylem. şu saatten sonra da "üzerinde yaşadığım yerde iyi bir şeyler yapayımda ülkem kazansın, yararlı bir vatandaş olayım" mantığını bıraktım. evet hatalıyım; çünkü çok önceden bırakmam gerekirdi. boşuna çabalıyormuşum. ülke için verilen tüm canların, istemli ya da istemsiz kendilerini feda edenlerin, "biz yataklarımızda rahat uyuyalım" diye canlarını verenlerin tüm çabaları boşa gitmiştir bugün itibari ile. mutlu ya da huzurlu değilim. ülkemde barış yok. ne bundan önce vardı, ne de bundan sonra olacak..

gereken edit: eleştiren arkadaşlara atfen; bu olaylardan sonra pkk tarafından tek bir saldırı gerçekleşmezse ve şehit verilmezse bu yazdıklarımı aynen yutmakta kararlıyım. umarım olmaz ve ben bunları yutarım; ama yarın bir gün doğuda herhangi bir çatışma yüzünden ya da yola döşenen uzaktan kumandalı patlayıcılar yüzünden tek bir şehidimiz olursa "görmüyor musunuz barış hamlelerini" diye yanıp tutuşan kalabalığıda bu entrymi yutmaya davet ediyorum. iyi seyirler.

şaşkınlıkla gelen edit (?) : (bkz: 21 ekim 2009 hakkari çukurca havan saldırısı) karnı acıkan var mı? mutlu rüyalar.
  • hüriyet'e, milliyet'e yorum yapan gerizekalı guruhu geçtim, zira burada da bolca var. kuzum siz gerçekten ne olduğunun farkında mısınız ?
    30 yıldır kan döken, yakan, yıkan(her nasıl tanımlarsanız tanımlayın) pkk silah bırakıyor. farkında değil misiniz, savaş bitiyor.
    en azından bitmesi yönündeki en somut adımlardan birisi atılıyor. yok bölünmeymiş, yok hainlikmiş, yok sızlayan kemiklermiş, bugünleri görmez olaydımmış. gerçekten çıldırmış olmalısınız.
    ne istiyorsunuz merak ediyorum! pkk'lılar dağda mı kalsın, çatışmalar devam mı etsin? hergün yeni bir şehit haberi mi gelsin?
    30 yıldır çözülemeyen bu meseleyi çözecek dahiyane fikrinizi gerçekten merak ediyorum.
  • hani açılım tek taraflı taviz olurdu,hani teslim olsunlardı oldular işte siz ölüm isteyenlersiniz, kan isteyenler .aklıselim yorumlar bir elin parmağı kadar ne emmeye ne gömmeye gelenlerdensiniz ,ben bugün bunu anladım .evet ben de umudumu kaybettim bu ülke için. asla ve asla bir avrupa ülkesi gibi olamayacağız,asla demokrasi olmaycak bu ülkede çünkü geceleri şehitleri düşünüp ohh be ne gururlu ülkeyiz kanları yerde kalmasın diye bi bu kadar daha şehit vermeliyiz diye düşünenler,yobazlığı sadece karısını kapatmaya çalışan insan sanan ama dinlememeyi,beklememeyi,açılmamayı ilericilik sanan bir dolu okumuş yobazla dolu bir ortadoğu ülkesi burası ve hep öyle olacak.adı her ise teslim olanlar,barış elçileri,zıkkım zehir her ne ise bir başlangıç olarak düşülmeli diye düşünmüştüm ama bu kadar eli klavye tutan adam bu kadar kanıyla yere bayrak çizecek duruma geldiyse ve bizim başımıza gelenler.
  • barış sürecinin bir adımıdır.

30 yıldır öyle büyük bir travma yaşıyor ki bu toplum, artık barışın nasıl bir şey olduğunu dahi unutmuş durumda. üstelik barışın sesini baskın kılmaya çalışanlar birileri tarafından susturulmaya çalışılıyor.

30 yıldır aynı inkar ve imha politikalarıyla nereye geldiğinize baksanıza bir. onbinlerce ölü, savaşa harcanmış trilyonlarca lira, kaybedilen onlarca yıl, azdırılmış bir milliyetçilik ve zaman zaman yaratılan linç iklimi. içinde yaşamak istediğiniz bu mu sizin? sizin normaliniz 'kızıltepe kırsalında bugün çıkan çatışmada' diye başlayan cümleler duymak mı? bunlardan yeterince duydum ben. 90'larda hep bunlar vardı televizyonlarda ve bir şey daha var hep duyduğum. pkk'nin dağıldığını söylediler onlarca kez,onlarca kez sınırötesi operasyon yaptılar her seferinde milliyetçi hezeyanlar yarattılar. abinizin, yeğeninizin, komşunuzun oğlunun kirli bir savaşta ölme ihtimalinin her zaman aklınızı kemirdiği bir hayat sürmek mi istiyorsunuz ?

ben istemiyorum
    ben barış istiyorum

bu gün barışın yanında tutum almayanlar bunun bedelini savaşla geçen bir 30 yıl ile mi ödemek istiyorlar? daha fazla parçalanan çocuk bedeni daha fazla ceylan önkol, daha fazla uğur kaymaz mı istiyorlar. seçim bu kadar net artık ya barış ya da ölü çocuk bedenlerine batmış vatan millet nutuklarınız.
hesabın var mı? giriş yap