• maradona'yla pele arasındaki fark kendisini en güzel şekilde pele'nin maradona'nın teknik direktörlüğünü çekememezlikte yansıtıyor. pele brezilya'nın dışına çıkmadan, kademenin olmadığı bi çağda istediği miktarda golünü atsın messi ve maradona'yla karşılaştırılamaz. pele romario'yla karşılaştırılsın en fazla.
    maradona'yla rakı muhabbeti de yapılabilir.
  • pele'ye verilebilecek en güzel ödüldür bu kıyaslama bu konuda hemfikiriz. ben ayrıca pele en fazla romario'yla karşılaştırılabilir dedim.. çünkü romario'nun oyun stili pele'ninki gibin. yani pele daha yakın bi zamanda sahalarda olsaydı en fazla romario kadar olurdu.. romario'nun kişiliğini bilmem etmem.
  • maradona'nın açık ara galip çıkacağı karşılaşma. futboldaki gelişmeler bir yana, burada pele'yi çıplak gözle izleyen var mı acaba? yani neye göre pele denilebilir. kendisi biraz da sonradan efsaneleşmiş gibi geliyor bana. tamam bilmeden atıyor olabilirim ancak maradona isminin genç yaşlı pek çok insan için ifade ettiği anlam kesinlikle bambaşka.

maradona dünya kupasında saha kenarında resmen totem gibi yükseliyor, duruşuna kurban. pele'nin böyle bir duruşu yok kanımca
  • maradona pele'yi top diye oynar...
  • pele boynuna amerikan bayrağı desenli kravat takar, maradona'nın kolunda che dövmesi vardır.
  • maradona vs den sonra kimin ismi gelirse gelsin futbola hakarettir.
  • pele'nin ruhu köledir, maradona'da "hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım" havası hakimdir.
  • pele ile santos yardımlaşma ve dayanışma derneğine ve mahalli düğünlere gidilir, maradona ile her türlü ortama ve mevzuya bodoslama girilir. gerekirse kavgaya da girerim ben bu adamla arkadaş.
  • karpatlar'ın maradonası diye bir kavram vardır. ama karpatların pelesi diye bir kavram yoktur. sadece brezilyalı zico'ya yakıştırılan beyaz pele kavramı vardır.

yani bir tanesi yöresel, bir tanesi evrensel efsanelerdir.
  • pele'yi yolda görsem "aa pele!" der geçerim. ama maradona'yı yolda görsem koşar, ayaklarına kapanırım.
hesabın var mı? giriş yap