• --- spoiler ---

bu bölümde de ana lucia'ya koyu bilal gözlüğüyle gözlük üzerinden baktırarak geniş aile'ye selam çaktılar.

--- spoiler ---
  • --- isyan spoileri ---

uçak ne zaman düştü? 6 sene önce... jacob özetle "sizlerin alayı loser olduğu için adaya getirdim" dedi.. buna eyvallah doğrudur. hafif bir kıllanma ile çocukluk halini ziyaret ettiğini düşünürsek bazı adayların, devamında yaşayacakları hayatta loser olması jacob'ın olası müdahalesine bağlı olabilir diye düşüneebiliriz, de hadi herneyse bu o kadar önemli değil, bu zavallıları en nihayetinde adaya topladın;

peki ey piç jacob:

1- madem olağanüstü bir organizasyon yeteneğin var, neden sadece gerekli kişileri değil de, söz konusu oceanic uçuşunda sydney'den l.a.'e uçan onlarca masum vatandaşı da heba ettin?.. hiç potansiyel aday olmayan zavallılar sen 3-5 tane götü boklu adayı getirmek için mi öldü?

2- ne sikime 6 sene bekledin de, o da bir kül alevi sönene kadar sürecek zaman içinde açıkladın bu gizemi (açıklamada da bir bok yok:" adayı korumak için bir kişi lazım")? daha ilk günden topla elemanları: "arkadaşlar böyleyken böyle" diye uzun uzun izah et.. en son saniyeye sıkıştırmaya ne lüzum var?.. illa o 6 senede yaşananları yaşayınca kıvama gelecekler diyeceksen, velev ki denizaltı patlamayla batarken, sadece lapidus, sayid, jin ve sun değil de alayı balıklara yem olsa o zaman naapacaktın?

3- black smoke teker teker indirme gayretinde hepsini belli ki, ayrıca adaylara da dokunamıyor direkman.. e bizim daum bile son saniyeyi beklemiyor oyuncu değiştirmek için, 70'te de olsa, 80'de de olsa en az bir 10-15 dakika kala bir şeyler yapmaya çalışıyor.. bu 6 senelik maç oğlum, göz göre göre heba ettirdin herkesi... tek icraatın, tebeşirle adını çizmek... oldu canım, anladım ben seni.

senin kadar organizasyon, müdahale şansı olup ta pasif olan bir ikinci gerzek var mı la dünyada? ki koca adayı koruman da lazımken üstelik?...

4- uçak muçak düşürmeden, madem yetip gidebiliyorsun dünyada istediğin noktaya, al getir elemanları, "arkadaşlar böyle böyle bir durum var, yerseniz.." de ha hiçbiri yanaşmıyor mu yerine geçmeye? ya bunları siktir et gidip yeni adaylar bul adaya, azıcık sakal at, "ortamın kralı var burada, tertemiz ada, yiyecek içecek bol, hatun vs istersen hemen uzayıp getirtiriz (ki yapabiliyor işte dünyaya indikçe istediğini alsın gelsin), yediğin önünde yemediğin ardında" de, millet birbirini çiğner.. en kötü evsiz, sokakta yaşayan kaç yüz tane zavallı balıklama atlar.. nedir yani? aday mı yok adayı korumaya milyarcası açlıktan kırılan koca dünyada?.. ya da diyelim illa bunlar olacak, neden birbirine kırdırıyorsun senelerce milleti?.. en basitinden benjamin seni bir kere görmeden tapınma noktasında idi, ver benjamin'e görevi, emekli albay'ın yazlık site yönetimine 10 basardı icraatları.. ama yok.. bekle mal gibi 6 sene..

senin mantığına, kafanın içine tüküreyim... sefil ettin bizleri de, heba ettin... aha da kaldı bir tek final... en sonunda konuşacaktım ama yok artık isyan ettirdin bünyemi... ne olursa olsun final beni kesmeyecek.

--- isyan spoileri ---

-------- reklam kokan hareketler -------- -------- reklam kokan hareketler -------- -------- reklam kokan hareketler --------

açıklanmayan sorular kalacağına 3 ay önce uyanıp bir tane başlık açtım #18299078, pazartesiden itibaren tüm lost mağdurlarını bekliyorum.

-------- reklam kokan hareketler -------- -------- reklam kokan hareketler -------- -------- reklam kokan hareketler --------
  • gizemin ayari kacirildigi icin cozumleme kismi agiza yuze bulastirilmis dizi.

ozellikle hurley'nin michael'dan fisiltilarin cevabini aldigi sahne, sayilarin adam gibi acikliga kavusmamasi, adaylarin secilme kriterinin pek de inandirici olmamasi vs vs.

richard alpert'i bu sekilde harcadiniz ya allah belanizi versin...benim icin dizi 3. sezonda bitti. sonrasi diziyi nasil 3 sezon daha uzatiriz endisesine donustu. bastilar gizemi bastilar gizemi ondan sonra da ugrasmadilar cevap aramakla cunku gizem yaratmak adam gibi cevap aramaktan daha kolay. senaristler sanki diziyi izleyiciler kadar umursamiyormus gibi bir hava olustu. biz parayi vurduk siz de bir bardak soguk su icin hesabi. bi de piskin piskin konusuyorlar. sen soyleseydin ya 6 yil once bakin biz bir dizi yaptik, bir suru gizem bastik ama dogru durust cevap aramakla ugrasmicaz baksaydik o zaman dizinin ratingi kac oluyor. su diziyle ilgili web sitelerindeki teori ureten fanlar kadar kafayi yorsaydiniz daha doyurucu bir cozumleme ortaya koyabilirdiniz ama nerdee...
  • --- spoiler ---

ehh artık kim kazanacak kim kaybedecek noktasına geldiğine göre maçımız ohh yani dizimiz, dizinin hafızalarda acı bir tad bırakmaması içun mib kazanmalı veya en azından berabere sonuçlanmalı.. eğer ki jacobgiller kazanırsa sokarlar öyle diziye.

her ne kadar jacob size seçim hakkı tanıyorum diye bik bik etmiş olsa dahi, biz izleyicileri bırakın adayların kendisi bile jack'in sazan gibi göreve atlayacağını biliyordu.. hatta o karakterler değil mi altı yıldır alınan bütün kararlardaki insiyatifleri hep jack'e bırakan?yani ortada jacob'un sıçtığı gibi bir "benim seçim hakkım hiç olmadı sizin var" geyiği yok abi.. insanların seçim hakkı her zaman olur... yeme bizi jacob, faşistsin abi..

sonunda kaybeden smokey bile olsa en azından jack jacob'a nazaran daha hakkaniyetli bir guardian profili çizecektir önümüzdeki yüzyıllarda.. jacob malağı gibi göyya iyilik uğruna bin çeşit ibnelik yapmayacağı kesin

son bölüm öncesi entrymi şoyle bitirmek isterim efendiler: koşulsuz şartsız inanç vs insanın hür iradesi mücadelesinde gönlüm özgürlük ve hür iradeden yanadır. altı yıldır ayıla bayıla seyrettiğimiz şu güzelim diziyi inancı olan her zaman haklıdıra ve kazanıra bağlarlarsa yıkarım o abc stüdyolarını başlarına eheh

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---s06e16

izleyiciler ikiye bölündü, böyle saçma açıklama mı olur diyenler bir taraf, ne bekliyordunuz ki adamlar zaten basit şeyi gizemli yapmaya çalıştılardı diyenler diğer taraf. bana sorarsanız ben çok şey bekliyordum, binlerce teori okudum belki çok zekice düşünülmüş onlarca entry gösterebilirim, böyle saçma açıklama mı olur diyenler de gösterebilir eminim. ben bu diziyi adamlar herşeyi düşünmüşler en ufak ayrıntıları bile düşünmüşler, arka plandaki resimlerden tutunda göndermeler falan filan, acaba ben görebilecekmiyim bunları diye izliyordum. yazarlar ne kadar zeki acaba diye izliyordum, ne kadar ayrıntılı düşünebilirler, ne kadar güzel kurgulayabilirler diye izliyordum ama cevapları taşak geçiyormuşcasına verdiklerinde de benimle dalga geçildiğini düşünmeye başladım, ve şu anda düşüncelerimden eminim benimle taşak geçiyorlar...

fısıltı dedik yüzüklerin efendisindeki hayaletler gibi cevap geldi, neymiş ruhları huzur bulamıyormuş filan, yaptıklarından dolayı sıkışıp kalmışlar orda. adaylar dedik, yanlızlarmış, perişanlarmış, falanmış filanmış, jacob dünyada bir sike yaramıyonuz bari gelin burda ben sıkıldım benim işi devralın dedi resmen. dünyada kendi hallerinde mutsuzlardı ama bazıları kimseyi öldürmemişdi daha, arkadaşları kendileri yüzünden ölmüyordu, dakika başı birilerinin ölümüne şahit olmuyorlardı, ama hepsi adada katil oldular ve zerre bu durumu sallamıyorlar, öldürdükleri others'ın haddi hesabı yok, kate kalktı "arkadaşlarımız neden öldü?" dedi, üstüne jacob "üzgünüm, ama adayı korumalısınız, hepiniz mutsuzdunuz dünyada, kimsenin rahatını bozmadım" dedi bizimkilerde doğru söylüyor gibisinden önlerine bakar oldular. lan mal bunların hepsi lan oğlum arkadaşlarınız öldü, sawyer malı karın olacak kadın öldü hala jacob'a hak veriyorsunuz yemin ederim hepsi gerizekalı bunların. sabah daha kate "sun ve jin'in bebekleri var jin daha bebeğini görmemişti" dedi, jacob dallaması yüzünden mutlu bir aile yok oldu, nerde kaldı bunların mutsuzlukları, dünyada işe yaramamazlıkları, perişanlıkları. dünyada kalsalar jacob bunları çağırmasa kimseye zarar gelmeyecekti işte ne güzel, şimdi black smoke'u öldürünce herşey bitecek mi? bütün bunlardan kurtulurlarsa bir çocuğun öksüz kaldığını bile bile dünyadakinden daha mı mutlu olacaklar? ne bekliyorlar ki? neyse uzatmayacağım anlamışsınızdır demek istediğimi bu kadar saçmalanmaz artık...

bu dediklerimden sonra son bölümden bir hatayı daha söyleyeyim şimdi aklıma geldi. şimdi black smoke benjamine "bu adadan gittiğimde herşey senin olsun" dedi ve benjaminle diğerlerini öldürmesi konusunda anlaştı ya sonra kuyunun orda "bu adayı yok etmeyi planlıyorum" dedi. eee!?? şimdi ada yok olacaksa benjamin neden black smoke için çalışsın ki, neden adayları öldürsün? sorarım bu da mı özentisizlik değil? nerde kaldı black smoke'un keskin zekası, resmen pot kırdı. benjamin salak değilse ki olmaması lazım final bölümünün başında black smoke'u öldürmek için birşeyler düşünür yoksa ada patladığıyla kalacak benjamin de boşuna öldürmüş olacak, öldürmeye kalkarsa da çok çok saçma olur... işte burda saçma bir durum var, önceden böyle saçmalıklar da yapmazlardı, noldu bu lost'a? bakalım bu kısmı nasıl bağlayacaklar? merakla bekliyoruz...

şaka maka geriye sadece final kaldı, ne kadar hayal kırıklığına uğrasam da lost candı ciğerdi adostlar ve bitiyor...

--- spoiler ---s06e16

final editi: entrymin son bölümüne finalde açıklık getirdiler, black smoke diyor ki "ben herşeyi sana bırakacağım dediğimde adayı yok edeceğimi söylemeyi unutmuşum" yapma ya... benjaminde diyor ki "bende adayı yok edecem dediğinde lafın gelişi zannetmiştim", ne salak bir muhabbettir bu, bir bölümü bu lafla bitirdiler, hay ne diyim ben şimdi...
  • --- spoiler ---
    dr. linus: ...ve mr. locke, bilirsin, o dayağı yerken adamın samimi olduğunu hissettim. sana zarar vermek için değil, senin bi salıvermene yardımcı olmak için ezmiş...
    mr. locke: n-ne? bi salsın mı dedi?
    dr. linus: evet mr. locke ne oldu?
    mr. locke: linus, "let go" hayatımda duyduğum en genel söylem olabilir o yüzden bu bir mesaj olmalı! ben belimi tamir ettirmeye gidiyorum.
    --- spoiler ---

bana bakın senaristler bunun aynısını önceden jack ile de yaptınız,
    --- spoiler ---
    jacob "yapabilirsin" dedi diye bunu bir mesaj kabul edip
    --- spoiler ---
    adam dünyayı kurtarmaya karar verdi. yapmayın etmeyin, bari akrostiş falan olsun cümleleri alt alta yazınca bi gizli mesaj çıkıyor olsun da oradan gaza gelsinler. zaten dizinin bitmesine 150 dakikanız kaldı hala daha aynı şeyler temcit pilavı gibi, artık şu noktadan sonra dizide açık kalan soruların cevaplarını bu sürede vermeleri için ada değil, siyaset meydanı düzeninde soru cevap gidilmesi şart oldu.

kimse de kalkıp "abi hayatın sırrı gibi bişey bu, nası cevap beklersiniz, tabii ki cevaplanamayacak" demesin. dizi ulan bu, hayatın anlamını araştıracaksam gider kitap okurum. onlarcasını hem de. bi lostla kainatı mı çözecektik? 6 sezon boyunca bir sorunun cevabı için beş yeni soru çıkartıp en sonunda da felsefeye bağlarlarsa "ay çok derinmiş" demem, "bağlayamamışlar" derim. madem kurgu, kuraydınız zamanında.

neyse bekleyelim bakalım belki hiç beklemediğim bir şey çıkar ama sanmıyorum battlestar galactica'nın dizi finalini de, şahitler huzurunda birinci sezondan bilmiştim.

---

ya her şeyi geçtim, hiçbir soruyu cevaplamasınlar en azından locke'un dumana dönüştüğünü görelim. youtube prodüksiyonu gibi ağacın arkasına locke girip duman çıkmalar olmuyor vallahi billahi olmuyor.
  • --- spoiler ---

bu bölümde çok meşhur bir türk atasözü olan dayak cennetten çıkmadır'ın gizemini aydınlatmış dizidir. ibnetor benjamin'in desmond'dan yediği her yumruktan sonra gönül gözü açılmaya başladı. her yumrukta adadan bir görüntü aldı ve en sonunda tam kıvama geldi. dayak denen mübarek nasıl zihin açıyor gördünüz değil mi.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

yeni jacob'tan sonra, yeni richard da olacak mı sorusunu sorduran dizidir.

ayrıca jacob olmanın kuralı okunmuş su içmekse, richard olmanın kuralı da okunmuş sürme mi çekmek acaba. sawyer'a da yakışır hani.

--- spoiler ---
  • aynı hisleri matrix üçlemesi tamamlandığında da yaşamıştım. inanılmaz bir birinci bölüm, zorlanan beyinler, teoriler, göndermeler, heyecan, ilk defa deneyimlenen bir sinema şaheseri...ikinci bölüm aksiyon bombardımanı, geçiştirmeler, ama olsun büyük finale hazırlık...ve final: makineler dünyayı ele geçirmiş meğer mevzu buymuş...

--- spoiler ---
    şimdi kalkıp da bu diziyi de adada sihirli ışık var kardeşim, okunmuş sularından içenler bir değişik oluyor, her şey ışığı korumak için seçilmiş loserların macerasından ibaretti diye bitirirlerse çok sinirleneceğim ki şu an bile sinirliyim. efenim adamlar herşeyi cevaplamak zorunda diiller, izleyin işte konuşmayın ukalalıkları yapan sayın çok bilmişlere de elimde olmadan geriliyorum. umarım ters köşeye yatırırlar hepimizi, yalandan da olsa öyle bişiye bağlarlar ki zahmet edip bağlamadıkları çünkü bağlayamadıkları bir sürü noktayı da -haaa ondan öyleymiş demeeek diye biz düşünür bağlarız, rahat huzurlu uyuruz.

--- spoiler ---

(bkz: benim hala umudum var)
  • izleyici kitlesinin olup olabilecek bütün zekice ve yaratıcı fikirleri internet ortamlarına yazarak harcamasından ötürü, dizinin senaryo yazarlarının kimseye telif hakkı ödemek zorunda kalmamak adına mümkün olan en sıradan şekilde bitirilmek üzere olan dizi.
hesabın var mı? giriş yap