• geçen haftaki hızı olmasa da, artık son sezonda olduğumuzu hissettirecek seviyede bir bölüm olmuş yine.

--- spoiler ---
    beni ne hale getirdiler en çok ona üzülüyorum ben lan. adamda gücün kralı vardı, adanın peygamberiydi, yeri geldiğinde ninjutsuyla yeri geldiğinde kurnazlığı/tatlı diliyle her şeyden kurtulan adam gitmiş, kendi mezarını kazan güç budalası ben gelmiş; gibi yaptılar sonra ama bakın bu adam güç budalası olsa da özünde iyi çocuktur dediler. desmond brada, ben ve faraday olan favori 3lümün 2sini skip attınız senaristler, bradamızı bi onurlandırın bari.
    bölümde verilen cevaplar da açıkçası 90% tahmin edilen şeylerdi son sahne dışında çok hasstir çektiren sahne yoktu bence, bi de biraz benin babası ve alex'i görmek şaşırttı.
    2 hikayede de locke gazı verdi ama linus önce gaza gelip uydu ona sonra imana gelip vazgeçti ve 2sinde de bu karar bene yaradı.
    geçen haftaki gibi star wars referansıyla gidersek. anakin linus, palpatine locke tarafından daha fazla force vaadiyle dark side'a transfer oldu. sonra dark sideda en güçlüyken karşısında çocuğu alex skywalker'ı görünce light sidea ani geçiş yaptı.
    yalnız galiba problem bende her bölüme star wars referansı vermeye başladım (bkz: lost/#18363729)
    kısacası lost s06e06 = revenge of the sith lost s06e07= return of the jedi
    --- spoiler ---

zöge: direkt zamanın ötesi entrylerimde 1 numaraya oturmasının sebebini biri bana açıklayabilir mi ki?
  • altıncı sezon yedinci bölümü malum ortamlara düşmüş olan dizi.

http://www.hayatkatari.com/
  • --- spoiler e06s07 ---

richard'ın sokarım adasına da, adayına da, alayına da bakışıyla "ölmeye gidiyorum" diyerek yardırdığı bölüm olmuştur.

--- spoiler e06s07 ---
  • --- spoiler ---

insan ilişkileri açısından şunu net olarak söyleyebilirm ki, eğer 5inci sezonda sohbet ederken gösterilen jacob ile siyahlı adamı sahiden tanısaydım önyargılarım kesinlikle siyahlı adamın daha iyi biri olduğunu söylerdi. beyazlı olan ise tam bir yavşak derdim. nasıl ki günlük hayatta hemen hepimiz ilk tanıdığımız insanlar hakkında şak diye yalan yanlış yargılar yapıyor ve buna inanıp hayatlarımızı önyargılarla bok ediyorsak aynı öyle işte.

neyse yukarıdaki gereksiz laflardan sonra tekrar edeyim. jacob denilen kişiye dizi açısından değilse insan ilişkisi açısından bakarsak ciddi anlamda güvenilmez bi tipi, hal hareketleri ve dialogları var. baya da ukala. (gerek siyahlı abiye söyledikleri gerek benjamin linusa söyledikleri vs) siyahlı adam ise daha oturaklı, ciddi biri gibi görünüyor. param olsa siyahlı abiye emanet ederdim açık diyeyim. (kasdettiğim kişi sahte john lock ya da blacksmoke değildir. heykelin dibinde jacobla sohbet eden siyah giyen adamdır)

jacobun iyi olduğunu düşünmemizin tek sebebi beyaz giymesi, diğer abiyi kötü yapan da siyah giymesi. hayır dünyada siyah ağırlıklı giyinen herkes kötü olsaydı penguenler orospu çocuğunun önde gideni olurdu. bu yüzden kafaya takmamak lazım siyahı beyazı.

sonuç olarak dizi sonunda bu siyahlı abi iyi karakter olursa hiç hem de hiç şaşırmam.

--- spoiler ---
  • sikilmiş götün hesabı olmaz deyu bundan sonra lost entry'lerime spoiler koymayacağım.

bu dizi seçimler üzerine kurulu. seçimlerin varyasyonu hayatımızı ne derecede etkiler? bunu sokmak istiyor hayatımıza. soundtrack'lerine de bayılırım orası başka.

sizın altı episot yedi ben üzerine kurulu. ben'in hayatındaki en öneml şeyin kızı olduğunu, bu sevginin kişisel çıkarlarının alt benliğinin, üst benliğinin, gözlüklü benliğinin üstüne çıktığını anlıyoruz. ama yine de yanılmamalı insan. ben hala önemli bir adam locke için. yoksa "biz gidince seni adaya baş müdür yapacam kanka. sen önemlisin benim için.." diye gaz vermez ona locke. bell ki bir hesabı var ben'le son kez. ona ihtiyacı var. ben şu an onu refüze etmiş görünüyor. ama kankalar ben'i hepimiz tanıyoruz. iyi adam olamaz o. babasını öldürdü lan o. son bir kötülük yapıp güzel bir müzik eşliğinde ölecek.

gelelim jack'e. sümüklü oğlan triplerini bırakıp, sürekli kafası karışık bir halde cevap arar pozisyonlarından vazgeçip striker mode on dedi bu bölümde. limitlerini zorlamıyor seviyor bu kerata. öyle başarıya ulaşacağını biliyor. parantezler içinde gömülmesin ama benim idem şudur: bu sürekli karı kız konusunda olsun, babalıkta olsun, evlatlıkta olsun, olsun da olsun varlığıyla looser bir kişilik olan jack jacob'un varisi.

hurley. adamım. ondan bahsetmese olmaz. sevimli sevimli takıldı bu bölümde. tırsmış göründü biraz. malum bazu şeylere aklı ermiyor. kumsalda sevgi koşuşu yeterdi yine bana.

ve widmore. parasıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor yine. denizaltısına konuşlanmış. sanırım jacob adanın kurtulması için herkesten meddet umuyor. widmore'a da bir şekilde ulaşmış, düşürmüş yollara onu.
  • --- spoiler ---

widmore geldi dertler bitti! sonunda adanın çocukluğunu bilen biri geldi de yeni düşmüş sabilerin elinden kurtaracak adayı. aşk-ı memnu'daki hilmi önal ne kadar kötü adam değilse charles widmore da kötü adam değildir (bkz: #17934186). ağlak surat jack te lider nedir, nasıl olmalıdır konularında kendine dersler çıkarır umarım. bu arada 3 bölümdür sawyer'ı göstermiyorlar onun da tez vakitte arkasına en az john locke'nin ki kadar bir insan kafilesi ile geri dönmesini bekliyorum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

hurley'nin yattığı yerden kendini belli ettiği dizi.

--- spoiler ---
  • --- s06e07 spoiler ---

locke, tek bilek haraketiyle benjamin'in ayağındaki kelepçeyi uzaktan çözüp palpatine'e selam çakmıştır.

--- s06e07 spoiler ---
  • --- spoiler ---

widmore'u getiren denizaltı patlatılacak!

sayyid dessmond'ı vuracak.

o sarı saçlı yavşak çocuk jacob jr.

--- spoiler ---

kaynak: yuzsekiz.com
  • s06e07 hakkında düşündükçe geçmişe ait en kritik soruları değil de ufak tefek şeyler bulabiliyoruz. mesela aklıma gelenlerden birkaç birşey:

--- spoiler ---

richard jakuzide yıkanıyormuş diye geyik yapmıştım ama alakası yokmuş, sadece dokundurmuş onu öğrendik bu bölüm, deli gibi sigara içki içse kanser olmayacak adam, süper birşey, uçurumdan atlasa nasıl ölmeyecek acaba merak ettim, heroes'daki claire bennet gibi mi olur acaba? kırılan kolunu bacağını düzeltip yürüyerek ordan uzaklaşır mı ki, yoksa atlayamaz mı hiç, ayakları mı çalışmaz, nasıl bir mekanizma engellerdi acaba? ben olsam her türlü ölmeyi denerdim.

neyse geyiği bırakalım konuya dönelim. hani bizim şerefsiz micheal adayı terkettikten sonra bizim ibne eleman* micheal'ı ziyaret ediyor ve eline bir silah veriyordu ya, micheal da kafaya sıkmaya kalkıyor ama silah patlamıyordu, hatırladınız mı? şimdi bende size soruyorum jacob ne zaman dokundu bu elemana acaba? orda o zaman el çabukluğu marifet mi diyorduk ama değilmiş meğer, ben mi yanlış hatırlıyorum? yani jacob benjamin'e git micheal'ı adaya geri getirt demiş ki bizim ibne eleman da micheal'ı bulmaya gidiyor. çünkü benjamin jacob ne derse onu yapıyor, yani richardın getirdiği kağıtlarda yazanları yapıyor. o zaman micheal önemli ki jacob bir yerlerde ona da dokundurmuş, kendisini öldüremiyor çünkü, bir de arabayla bilerek kaza geçirmişti ama yine ölememişti...

bir de micheal jin kurtulsun diye gemide bombanın patlamasını engellemeye çalışırken son anda cristian shephard belirmişti ve micheal'a "artık gitsen iyi olacak" gibi birşeyler söylemişti. işte ordaki black smoke ise ki mantıken öyle olması lazım (bkz: #18148436) micheal'ı kurtarmıştır diye düşünüyorum. ilana 6 aday kaldı dedi. locke öldüğüne göre 5 kişi kalmış olması lazım değil mi? 6 kişi içinde 2 tane kwon mu saydı yoksa kwonlardan birini sayıp micheal'ı da mı ekledi? michealdan haberi var mı yoksa başka birini mi sayıyor, kate mesela?

bu arada micheal bu sezon geri gözükecek mi? yoksa boşuna mı attım bu kadar şimdi? boşuna attıysam da çok beğendim bu teorimi olsun varsın...

neyse kwonlardan hangisi aday konusunda ilananın da fikri yok, o yüzden beklemeye devam.

charles widmore nereye gidiyor yav? neden durmadı?

jacob ölürken"geliyorlar" dediği zaman sanki benjaminin ilana safına katılacağını biliyordu ve onu uyarmak istiyordu gibi geldi bu bölümde bana. widmore black smoke tarafında demiştim (bkz: #18143607) ki bence bu teorim bu bölümde daha da desteklendi. benjamin ilana saflarına katıldığına göre widmore'un da karşı tarafta olması lazım. benjamin ile widmore'un aynı tarafta savaşması çok saçma olur zaten.

flashside tarafında ise adanın, dharma'nın var olduğunu öğrendik ama hala var mı o konuda sır vermediler. şimdi 1977 de miles babası ile konuştuğunda "adayı boşaltmalısınız, faraday diyorsa bir bildiği vardır" demişti bunun üstüne de doktor "tamam o zaman adayı boşaltıyoruz" demişti. işte o zaman mı adadan ayrıldılar sonra bomba patladı da flashside izliyoruz yoksa tahmini güç bambaşka bir durum mu var?

hurley'in soruları bu bölüm gene kırdı geçirdi. "cyborg musun? terminatör müsün? ne ayaksın?" eğlenceli adam vesselam.

jack kafayı toparlamış zekasını çalıştırmaya başlamış, doktor adam zeki olur zaten de işte bugüne kadar neden böyle gerizekalı çocuk gibi davranıyordu anlam vermek mümkün değil. oturdu benim ölmemem gerekiyor ki beni takip ediyor dedi ve pratik zekasını da ortaya koydu, bu bölümlük gözüme girdi kerata. her an cozutabilir tabi temkinli olmak lazım... benim merak ettiğim jack ve richard jacob'a bu kadar kızgın iken ilana safında mı duracaklar?

son olarak miles'ı zengin etmek için koskoca 1 bölümü heba ettiler ya, bir yandan helal olsun süper bağladılar diyorum bir yandan da sadece bu muydu yani o bölümün önemi, halbuse o bölümde çok ilginç şeyler olmuştu diyorum, arada kaldım karışık duygular yaşıyorum, çok acayip bir dizi be...

edit: birkaç birşey daha eklemek gerekirse; jack köprüden atlamaya kalktığında jacob bir kaza yarattı ve dikkati dağılan ve yardıma koşan jack kendini öldüremedi. aynı şekilde yukarıda yaptığım richard kendini uçurumdan atsa geyiğinde de richard atlamaya kalksa benzer bir mekanizma ile kurtulabilir. işin boktan tarafı yaralanabiliyorsun ama ölemiyorsun. micheal'ında ayağı kırılmıştı ama arabadan sağlam çıkmıştı. geyik yapmaktan kendimi alamıyorum. böyle mi olacaktı cevabı? "abi sende dokundur sende ölme süper dude"

micheal final sezonu geri gelecek mi kesin cevabını bulamadım ama final posterinde micheal'ın da resmi var. yukarda anlattıklarım ışığında, black smoke ve tayfasının 2. adaya gittiklerini de düşünürsek, micheal ordan çıkarsa hiç şaşırmam. zaten ajira tayfası ortalığı çok kurcalamadılar, kolayca gözden kaçabilir micheal ve bütün bu zaman boyunca orda olabilir.

widmore da bu durumda kesin 2. adaya gidiyordur. merak ettiğim desmond'u ve faraday'ın anasını yanında getirmiş mi?

edit 2: vinca'nın uyarısı ile tekrar baktım da micheal limanda araba ile konteynıra kasten çarpıyor ve nerdeyse yara almadan kurtuluyor. bacağının kırılması ise karısı ile tartıştktan sonra yola atlaması ve arabaya çarpılması sonrası gerçekleşiyor. neyse sonuçta gene ölemiyor. bacağı konteynıra çarpınca kırılıyor gibi algılanabilir düzeltelim.

birşeyi daha düzeltecek olursam, micheal bir silah alıyor, tam kendine sıkacakken tom geliyor ve onu engelliyor, o sırada bir kavga ediyorlar ve tom micheal'ın elinden silahı alıyor sonra "ada ölmene izin vermez, inanmazsan dene" diyerek micheal'a silahını geri veriyor. micheal bunun üstüne tekrar deniyor ama silah patlamıyor. neyse ayrıntılar çok da önemli değil sonuç değişmiyor ama yine de düzeltmek istedim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap