• gecen yaz uc kanka $eklinde yaptigimiz (bkz: elm) (bkz: joplin) "there, and back again.." tribi. masrafli fakat unutulmaz bir tatil icin en kuvvetli opsiyon. sene icinde, dersmi$ bilmemneymi$ kafa bi ton oldugunda, yatakta uyumadan once gecirilen o sayili dakikalarda, insanin icini boyle tren, tulum, cadir hisleriyle dolduran, "ulan bi kacip gitsem be" dedirten aktivite.
  • 2 veya 4 kişi gidilmezse kavga çıkmasının kaçınılmaz olacağı,yunanistan-italya-fransa-ispanya-hollanda-almanya-avusturya-italya-yunanistan rotasının izlenmesinin optimum performans sağlayacağı, sırt çantasını olan her maceraperestin yapabileceği,tren vasıtasıyla gerçekleştirilen gezi türü
  • interrailde gezerken eglenmezsiniz, geri dondugunuzde o yazı her hatırladıgınızda eglenirsiniz demişti bizim bi arkadas. sanırım cok uygun bi ifade(sayet para basmıyorsanız)bicok kez gücümün tükendigini, cantamın saplarının kolumu kopartacagını, ayaklarımın dümdüz olacagını düsündüm gezerken(sürterken). geceleri garlarda uyumak cok olagan bi hadise. iki berdusun gelip arkadasınızın gozu onunde, uykunuzda sizi arayıp eşelemesi de. kac kere yazdım hatırlamıyorum gunlugume hicbir kız arkadasıma tavsiye etmiyorum interraili diye o gun basımdan gecenleri dusunurken. donunce herkese tavsiye ediyosunuz o ayrı. bi ay boyunca bi sonraki gun nerede olacagımızı bilmeden dolastık. bi bakıosunuz surda bi konser var, hadi oraya. surası cok guzelmiş ya hadi oraya. nerde kalcam, nasıl bulucam gitcegim yeri, kaybolur muyum, trenler ne durumda...bu tip sorun sanılan seylerin hicbir anlamı kalmıyo bi yola baslayınca. tek onemli olan ertesi gun de yola devam etmek istegi, bi sonraki duragı iple cekmek.bunu yitirmedikce kalanlar fasa fiso.
  • istasyonlarda uyumanın yeterli sefalet katsayisini saglayamadigi durumlarda kıç kadar tren koridorunda yerde uyuma atraksiyonuyla apayri bir lezzetin yakalanabilecegi, genelde ızdırapla geçen, fakat olay sona erdikten sonra muhabbetinin yapılması, interrail anılarının tazelenmesi çok zevkli olan macera şekli.
  • son duragın amsterdam, donu$ aracının da charter olması pek ba$arılıdır. $u cıkı$ anına kadar en cok hırsızlık ve kalacak yer sorun olabilir gibi gozuktu, gecerliligini 1 ay sonra yazmak nasib olacaktır.
  • interrail yapmadan önce bir ay falan evde bilgisayar oynamak çok mantıklı olur çünkü bu en başarılı advanture oyunu. ekranın köşesinde azalmakta olan enerji göstergesi, yaklaşmakta olan tehlikeler, bir takım imkansız görünen görevler, tanışılan soru sorulan bi ton yabancı insan mevcut. ayrıca çanta var içinde gerekli şeyler, en önemlisi harita var. arada oyunu durdurup ona bakmak gerekiyor buna rağmen sık sık kaybolunuyor. çok güzel bölüm sonu canavarları var. hepsine rağmen başından kalkılamayacak derecede eğlenceli ve sürükleyici. keşke bitmese dedirten türden birşey. ama hakkaten de asıl eğlencesi yaparken değil yaptıktan sonra düşünürken çıkıyor.

not: ilk durak çok büyük bir şehir olmassa baya rahat olur. eğer gidilecekse son durak da amsterdam olmalı. böylece diğer şehirlerdeki ısınma turları en aza inmiş olur. ayrıca eve dönmenin verdiği rahatlıkla cepteki son paralar harcanabilir.
  • geziye başlanacak olan ilk durağa varıldığında "aman allahım. ben napıyorum? yalnızım. nerdeyim? nereye gidicem? kime sorsam yahu? ay oy uf hımf.." şeklinde düşüncelerle insanı azıcık korkutan, ancak nerde olursanız olun etrafa şöyle bi bakınca maceranın başladığını farkedip bütün korkuların bir anda unutulduğu ve neşe içinde ordan oraya gezmeye başlanılan müthiş olay. hostellerde yer bulamyıp bahçelerindeki ıslak banklarda buz gibi bi gece geçirmek zorunda kalmak, trende yer bulamayıp koridorlarda sürünerek uyumaya çalışmak, gecenin köründe karanlık ve ıssız sokaklarda kaybolup hoş olmayan şeylerle karşılaşmak gibi olasılıklar olsa da en az bir kere yapılması şiddetle tavsiye edilen gezi. gidilecek yerlerle ilgili bi rehber kitap taşımak da oldukça faydalı tabi.
  • dayaniklilik ve cepteki parayi olcen bir adet ya$am hatirasi/tecrubesi. "her$eyi iki kere kontrol etmek" ve "sormak ara$tirmak gerek" eylemleri uygulandigi surece tatsizlikla kar$ila$ilmasi $anssizlik/talihsizlik olacak aktivitedir. mutlaka ara$tirmasi ve taktikler alinmasi faydalidir.

italyadan gece yolculuklari ile kuzey-guney osilasyonu yapmak
    fransa'da tgv'ye 3 euro gibi komik bir rakami supplement odemek

tricklerden ke$fedilmi$ sadece ikisidir. bagaj birakmanin hemen hemen her garda mumkun oldugu goz onune alinirsa, italya'daki hostel paralarini sadece du$ gereksinimi halinde kullanmak dogrudur; daha sonra o paralar hediye ve amsterdam maceralari olarak degerlenecektir elbet.

trene erken gitmek ve tren bilgilerini dogru ogrendigine emin olana/istedigin bilgiye ula$tigina emin olana kadar zaman harcamak mubahtir; bu dakikalari harcamaya kiymayin sonra gunduzler veya saatler - akabinde de para yaniyor; uzuluyor insan.
  • inter-rail. 2. mevkide yapilan ulkeler arasi bir tren yolculugu. bir pas bilet sistemi. ayrica, 13 agustos - 13 eylul tarihleri arasinda carno'yla yaptigimiz - dempsey'nin de dedigi gibi - bir hayat tecrubesi. son olarak; ba$i ve sonu di$inda "hazirlik" ve "yolculuk" olmak uzere iki ana bolumden olu$an, insanlara genel bir fikir vermeyi amaclayan entry.

-- hazirlik --

i) yer: inter-rail'e (bundan sonra ir olarak gececek, aman diyim) bir hazirlik yapilacaksa eger, buna ba$lamanin en uygun noktasi, yolculugu yapacak olan ki$i (ya da grubun) bu yolculuktan ne bekledigine karar vermesi olacaktir sanirim. "sagi solu gezicez abi nedir?", "tarih istiyorum kültür istiyorum hoca!", "clublarda sekerim, sangriami icerim" ve "bir turk olarak her$eyin tadina bakmak istiyorum" birbirine yakin gozukse de aslinda butceyi ve zamani cok etkileyecek dort farkli tavir. biz tabii ki dorduncu secenegi uyguladik hic du$unmeden.

ii) zaman: insanlarin en cok tercih ettikleri ve bence de en mantikli zaman, bir aylik sure. ama asil sorun, bu bir aylik surenin hangi aralikta olacagi. $imdi, biz o zaman gittik diye soylemiyorum ama hakkaten de agustos ve eylul ortalarini kapsayacak bir dilim, iki ana yonden bakildiginda en akla yakin secenek olarak geliyor: a) arada ufak bir deniz tatili ya$amak isteyenler icin hem yeteri ilikliga sahip havalar yakalanmi$ oluyor, hem de sizi sagi solu gezerken igrendirecek a$iri nem ve sicaktan kurtulmu$ olunuyor. b) asil turizm mevsimi hemen hemen atlatilmi$ oldugundan, kalabalik daha az oluyor - ki bu, trenlerde yer ayirtirken sizi nasil rahatlatacak belli degil.

iii) butce: genel olarak soyleyebilecegim $u ki, avrupa pahali (gerekli bilgi). ama hollanda, belcika ve fransa cok daha pahali. ispanya, portekiz ve fas uygun. avusturya da hic fena degil. italya pahaliya yakin, yunanistan ucuz ve turkiye muhte$em. sacmalamadan devam ediyorum. yol boyuncaki harcamalari yolculuk ba$liginda anlatacagimdan $imdilik: yol oncesi iki (belki uc) ana harcamaniz olacak:

inter rail bileti ve back packing alet edavati. "belki"nci harcama ise, butceyi biraz daha geni$ tutma imkani olanlar icin ucak bileti. inter-rail bilet fiyatini aciklamaya gerek yok; nasil bir yol almak istiyorsaniz ona gore alacaksiniz biletinizi. ama bu sizin icin de on yirmi yilda bir olabilecek bir olabilecek bir$eyse (benim icin oyle), $artlari zorlamanizi ve global almanizi $iddetle oneririm. 365€ ama tcdd kuruyla 420€'ya geliyor. tcdd'den almaya cali$irsaniz da degi$en bir$ey yok. 365€'yu 1,825,000'le carpip, oyle fiyat soyluyorlar. back-pack muhabbetine gelince. uzmanlari coktur tabii, suruyle marka var, suruyle degi$en kalite var. bu konuda diyecegim birkac $eyden biri, survivor cantalari turk mali oldugundan diger markalara gore bayagi ucuz oluyorlar ve ben bu marka cantamdan bir ay boyunca cok memnun kaldim. uyku tulumu ve mati ise avcilar civarindaki bir pazardan ucuza bulabilme olanagina sahipsiniz. ozellikle matinizin saglam bir$ey olmasini tavsiye ederim zira cok sik kullaniyorsunuz. bir de, yine boyle $eyler satan magazalarda (mesela be$ikta$ adrenalin veya ortakoy atolye) bulabileceginiz, lastikli bel cantalarindan almaniz. hem inceler, hem lastikli olduklarindan calinmalari cok daha zor, hem de pratikler. "belki" ucak bileti durumu: eger 175€ gibi bir para (ogrenci fiyati) ayirabilirseniz, hollanda, belcika ya da almanya civarinda herhangi bir yere ucabiliyorsunuz. boylece hem hayvan gibi zaman kazaniyor, hem de gittiginiz yolu bir daha donme zahmetinden kurtuluyorsunuz. ama dedigim gibi, imkanlari biraz zorlayabiliyor. bileti nasil alacaginizi sonraki altba$liga baglayacagim.

iv) vize: sonraki altba$liga ho$geldiniz. vize, inter-rail icin gereken en onemli on$art. yoksa, yoksunuz. oyle du$unun. degi$ik ba$liklarda insanlar nasil alacaginizi, neler yapmaniz gerektigini aciklami$lar. ben de burada portakal'dan geli$tirdigim fikirle, hic ugra$madan uyguladigim $engen vizesi alma yontemini onerecegim: ozellikle ucakla gidecekseniz, inter-rail biletinizin fotokopisini ya da aslini, uluslararasi ogrenci kartinizin ve nufus kagidinizin fotokopisini, pasaportunuzu ve 5-10 fotografinizi alin, (mesela) thy acentasi olan bir turizm acentasina gidin. onlara derdinizi anlatin. guzel guzel dilekcenizi yazsinlar, hollanda ya da almanya konsolosluguna ba$vursunlar. hic ama hic ugra$madan, konsolosluklarda surunmeden, en gec bir hafta on gun icinde (yani bu en en en en en gec tarih) aliyorsunuz vizenizi. ucak rezervasyonunuzu da acenta araciligiyla kolayca yaptirmi$ oluyorsunuz. olay budur.
  • -- yolculuk --

i) butce: yol boyunca yapacaginiz dort ana harcamaysa $unlar: kalacak yer, yemek, bagaj birakma (locker) ve rezervasyon&supplement. bir yerde kalacaksaniz bu cogunlukla bir hostel, azinlikla bir camping site oluyor. hosteller genelde 4-6-12-24'luk odalar halinde olunca uygun fiyata oluyor ama 2 ki$ilik odalar icin de guzel fiyatlar soyleyen mekanlar mevcut. genel olarak bir gecelik hostel parasinin 15-20€ oldugunu soyleyebilirim. buna ekstra olarak bazi hostellerde car$af kirasi ve locker depozitosu alinabiliyor, aklinizda bulunsun. camping site'larsa bayagi ucuzlar (yakla$ik 5-10€ civari) ama genelde $ehir merkezine pek yakin olmuyorlar. ara sira tren garlarinda bir $ekilde sabahi etmek ve uzun yolcuklari gece yapmak tabii ki butceye yardimci ve kesinlikle yapilmasi gereken $eyler. yemek... ah yemek. olabildigince objektif olmaya cali$acagim: uhuhuhuhuhuhuhuhuhu. cok pahali be abi. yani "egzotik yemeklerden tadayim, kulturu icime cekeyim" olmuyor oyle. o tarz orta halli bir yemek kafadan 15€. yanli$ biliyorsam duzeltin. o yuzden her akli selim inter-rail yolcusunun yapmasi gereken, vardigi $ehirde hemen grosmarket tarzi bir yer bulmak ve guzel sandvic ekmegini, peynirini, jambonunu almaktir. nasil tasarruf ediyorsunuz anlatamam. butun bir inter-rail'i sirf nutella+ekmekle geciren cilgin insanlar da var ama ben o kadar dayanikli degilim abi. napayim. locker'sa, tek tek bakildiginda cok gozukmeyen ama yolculuk sonunda toplandiginda masraf olarak ortaya cikan bir olgu. hemen her tren istasyonunda adam gibi bir locker ya da bagaj emaneti bulabiliyorsunuz. sureleri cogunlukla 24, venedik gibi $errrrrrrrrrrrrrrefffsiz cocugu yerlerde de 12 saat oluyor. fiyat ise ortalama 2.5-3€. son olarak, rezervasyon icin supplement odeme muhabbeti var. uc durumda ortaya cikiyor: bele$ binebileceginiz trenlerin gittigi ana hatlarda (mesela paris - madrid) yer olmamasi. bu durumda en az bir gun onceden rezervasyon yaptirmaniz gerekli. ikinci durum, bele$ binemediginiz trenler icin odemeniz gereken ekstra miktar (mesela tgv, mesela intercity, mesela eurostar). ucuncu durumsa, yatakli trenlere odemeniz gereken miktar. ilki genellikle 3€, ikincisi 3€-15€ arasi, ucuncusuyse 6€'dan başlayıp 60€'ya kadar cikabiliyor.

ii) yer ve zaman: vallahi hem size $oyle genel bir artistik olsun, hem de hakkaten kafanizda ornek bir rota olu$sun diye once bizim olayimizi soylemek istiyorum: belcika: ucakla bruksel. buradan gent, brugge ve antwerp (1'er gun). hollanda: amsterdam (2), rotterdam (1). fransa: paris (3), nice (1). ispanya: madrid (2), valencia (1.5), barcelona (4). fas: tanca+casablanca (toplam 1), marake$ (1). avusturya: viyana (4). italya: venedik, padova, bologna, pisa, firenze, roma (1'er gun - daha once gorduk de karde$ ahi ahi). yunanistan: patra+atina (toplam 1), selanik (1). $imdi gezdik tabi buralari yanı. ama hepsinin uzerinden $oyle bir gecersem kesinlikle gezilmesi gereken yerler: amsterdam, brugge, nice, barcelona, - belki marake$ - floransa, venedik, viyana ve selanik. ne yapin edin, gelin, buralara ugrayin. deniz icin nice, eglence icin barcelona, tarih icin brugge, huzur icin de viyana derim. ispanya-fas (3 saat), italya-yunanistan (16 saat) arasi feribota bineceksiniz. ikincisinde biraz uzun olmasi di$inda sorun yok ama ilkinde - ozellikle ispanya'ya donu$te - uzun kontroller ve bekleme siralari olabiliyor. haberiniz olsun. ama gemi yolculuklari genel olarak inanilmaz zevkli.

iii) diger: fotograf makineniz tabii ki olacak. soylemeye gerek yok. ama filmlerinizin hepsini turkiye'den yaninizda goturun. gereksiz pahali cunku orada. hic gerek yok ekstra masrafa. asil diyecegim: yeni, guzel bir defter alin. ve yazin abicim. ne yaptiysaniz yazin. gulduyseniz yazin. agladiysaniz yazin. paranizi caldirdiysaniz yazin. sictiysaniz bile yazin abicim. o uykusuzluktan, yorgunluktan ve genel u$engeclikten dolayi zorlanarak yazdiginiz her kelime, dondukten sonra size bin ani olarak geri gelecek. her gunu, her saati yazmaya cali$in. trenlerde uzun saatler sizi bekliyor olacak nasil olsa. bir de haritaniz olsun $oyle buyukce. yol aldikca rotanizi cizin, geldiginiz $ehirleri i$aretleyin. ilerleme duygusunun gozunuzde somutluk kazanmasi kadar guzel bir$ey yok. hele yine donunce bakmasi... bir de buraya biraz alakasiz kacicak ama asma kilit goturun. bazi mal hostellerde kilitsiz dolaplar olabiliyor.

inter-rail. 2. mevkide yapilan ulkeler arasi bir tren yolculugu. bir pas bilet sistemi. avrupa seyahati. dunya turu. ne boksa. cok kli$e otesi gelecek biliyorum ama hepsinden onemlisi, bu sirada insanin kendisine yaptigi ic yolculugu. donup de eskisi gibi kalirsaniz, bana da set demesinler, dedirten entry.
hesabın var mı? giriş yap