• "hrant dink mezarda onlar hala koltuklarinda" (radikal gazetesi)
    http://213.243.28.21/…berno=244874&tarih=19/01/2008
  • öldürülen gazeteciler listesinin son ismi...

öldürülüşün birinci yılındayız, ve henüz bebeklerden katil yaratan karanlığı aydınlatma konusunda bir arpa boyu yol gidemedik... olsun, biz yine de unutmuyoruz, unutturmuyoruz, ve saygıyla anıyoruz...

okumamışlar için, ece temelkuran'ın hrant dink cinayetinin hemen ardından yazdığı yazı:
    http://www.milliyet.com.tr/…1/yazar/temelkuran.html
  • cok özledik be abi seni cok özledik. kusura bakma yazamıyorum hicbirsey arkandan bu gun de seni serefsizce katlettikleri gunde bile yazamıyorum. o kadar sey vark kafamın icinde, o kadar sey soylemek istiyorum ki senin hakkında, seni vuran cigersizler hakkında, senin yuzune bile bakamayacak kadar cesaretsiz delikanlılar! hakkında. ama soyleyemiyorum bogazımda bir yerlerde takılıp kalıyor be abi cok ozledik sadece bunu soyleyebiliyorum o guzel gozlerine bakarken cok özledik...
  • dünyada belki ilk defa canlı yayında izlenirmiş gibi bir suikastle öldürülmüş insan. neredeyse devlet görevlileri "beklediğimizden iki dakika filan geç oldu, soruşturma sürüyor" açıklamaları yapacaklardı.. katillerin uzantıları, yol gösterenleri, kalıntıları, psikolojik destekçileri, altyapı kurucuları hala görevde.. o zaman "katil devlet" deyince kimse gocunmasın.

(bkz: katil devlet)

http://213.243.28.21/…berno=244874&tarih=19/01/2008
  • geçen sene bugündü.. ntv son dakika haberi olarak girdiğinde birdenbire beynimde 1001 türlü düşünce canlandı,vücudum dondu.bi süre izledim.sonra aynı salonda olduğumuz insanların haberden zerre etkilenmediklerini gördüm.aynen devam ediyorlardı makaralarına..15-20 dakika sonra ilk kez biri olayla ilgili yorum yaptı.-ki aslında onun için de pek bişey ifade etmiyordu olanlar,sadece benim donukluğum dikkatini çekmişti ve televizyona bi göz atmıştı.yorumu şöyle idi insan irisi arkadaşımızın:

-ermeni vurmak ne zamandan beri suç kardeşim?

tv'den değil de kanlı canlı birinden duyduğum ilk yorumdu bu.iyice sersemlemiştim.merhumu tanımıyordu.nasıl biri olduğunu,ne iş yaptığını,neler düşündüğünü bilmiyordu.önemli de değildi onun için.ölen adam ermeni'ydi sonuçta...biraz sırtını sıvazlasalar,biraz gaza getirseler,bi kaç tane de hap verseler;o da katlederdi hrant dink'i pekala...

kısa bir süre sonra ise,hayatımda ikinci kez gördüğüm bu yarmanın,düşünce dünyamdaki çok büyük bir karanlığı aydınlattığını farkettim:

hepimiz hrant'ız diye haykırdık sonraki günlerde..aradan kısa bi süre geçti..yeni dertlerimiz oldu,sustuk..unuttuk hrant olduğumuzu..ama çok önemli bir şeyi hiç göremedik,anlayamadık.hepimiz hrant'ız,evet..ama çok öte zamanlardan beridir,hepimiz ogünüz,bazılarımız güzelce törpülenmiş olsak da...

edit:silindi
  • ölümüyle bile anlatmak istediklerini anlatamamış olan kişi...

ölmeden önce onun varlığından haberi bile olmayanların,onun ölümü üzerinden popülistlik yaparak dikkat çekmeye çalışması ise daha üzücü...
  • yüce adaletimizi,onurumuzu, kardeşliğimizi,yalnızlığımızı bize bırakıp gideli tam bir yıl olmuş.ardında cevaplarını hiç alamayacağımızı bugün bir kez daha anladığım sorular bırakarak.. umut bile cesaret işi artık ne acı…yürüdük; *yalnızlığımızla omuz omuza.bir avuçtuk.
  • onun eksikliğini hissetmeyenler de var elbet. ki bu saatten sonra gocunmamız gereken budur.
    hrant'ın yırtık ayakkabısı kadar memlekete faydası dokunmayanların bu toprakları sahiplenmeleri ise konuyla tamamen ilgilidir ve kimilerinde mide ağrılarına neden oluyor olabilir. talcid için geçer diyecem de geçmez o ağrı kolay kolay.
  • "türk değil
    müslüman değil
    sağcı değil
    o zaman katli vaciptir"

böyle deyip kıydılar. böyle kıymaya devam edecekler, daha da, daha da fazla. çünkü bu memlekette dincilikle milliyetçilik kolkola gezer, ya allah bismillah allhu ekber diye gezer. bakınız mhp ile akp nasıl kolkola şimdi.. gümbür gümbür geliyorlar, sözlükte bitlerinin kanlanmasından bile belli.. hrant dink'in eşine, sevgilisini kaybetmiş bir kadına "cır cır bağırıp duruyor" diyecek kadar fütursuzca, seviyesizce..
hesabın var mı? giriş yap