• dizinin en has adamı ali kim ne derse desin ve ramiz dayı sen de az değilmişsin. ezel bazen o kadar ezik oluyorsun ki yaprak dökümündeki şevket aklıma geliyor. hayır bir de anladın yani intikam ateşinin neler yaptığını ee ne diye daha da dönmüyorsun ki evine. yine vazgeçti zaten dizi boyunca dönsem mi dönmessem mi modundaydın taze gelin gibi. erenin ölüşü ezelin geri dönmesi için hiç inandırıcı değildi senaristler.
  • --- spoiler ---

komplo teorileri bölüm 16 sonu itibariyle;
    ramiz dayı birşeyin peşinde ve neyin peşinde olduğunu biliyor.
    ramiz dayı'nın peşinde olduğu şey serdar ile ilgili olsa, onu ortadan kaldırma şansına bir kaç kez sahip oldu. serdar da onu görmesine rağmen tanımadı. demek ki onunla ilgili değil. eyşan veya bahar gerçekte dayının kızları olabilir mi? öyle olsa dayı serdar'ı en başından beri bilirdi. ya biliyordu bahsetmiyordu ya da bu da değil.
    ali ile de defalarca kere karşı karşıya geldiler, kendi oğlu olsa ona karşı bu kadar gaddar davranabilir mi? sanmıyorum.
    geriye aklıma en çok yatan ihtimal kalıyor, dayı ile cengiz hiç karşı karşıya gelmediler. hatta cengiz dayı'nın varlığından bile bihaber. dayı'nın cengizle bir bağlantısı olabilir. oğlu mudur bilmiyorum. tek bildiğim dayı birşeyin peşinde ve o neyin peşinde olduğunu biliyor. ama biz bilmiyoruz.
    ya eyşan ve bahar, serdar'ın değil dayının kızları ya da düğüm cengiz diyorum.

--- spoiler ---
  • yeğen kelimesinden tiksinmeme sebep olmuş dizi.
  • ezel'in şirketinin adı dantes.

-serbest çağrışım-

edmond dantes nam-ı diğer monte kristo kontu

edit: daha önce söylenmiş yeni gördüm.
  • --- spoiler ---

çatlak sesli ergen eren öldü. rahatsız edici kör teyze de ölürse deymeyin keyfime.
    yetim çocukların ölümüne sevinir, kör yaşlı kadınların ölümünü arar oldum ya allah da belamı versin benim.

--- spoiler ---
  • 16. bölümünü, son ana kadar "yok artik bunlar kesin rüya, ezel yine koltukta dalmistir." diye izledigim dizidir. ayrica kendini cok da kaptirmadan izlemen gereken dizidir.

--- spoiler ---

tefo'ya diyecek laf bulamiyorum. hatta o derece ki, bu gece nasil uyuyacagi bile icime dert oldu. allahim yarebbim, katil de olsa ona yardim et, amin. bu adama aciyan bir ben miyim yaw? dayiyla tefo'nun sahnesi unutulmazlardandi. cok feci vurdu, gecti.

eren, 16. bölüme kadar, dizide, psikopatca ve ne yapacagi belli olmayan tavirlariyla en cok tirstigim karakterdi desem yeridir. ali'ye baksan mesela, cikarir kerpetenini yapar isini, öyle düz adam. bu eren'in tepkileri önceden kestirilemediginden, ayrica ici kin dolu oldugundan ve oyuncunun da tipiyle olsun, konusmalariyla olsun rolünü basariyla canlandirmasindan dolayi sürpizlerle dolu oldugunun izlenimini birakiyordu. gel gör ki, ters köseye yatiriveriyor insani bu dizi. cocuktu o lan, neticede cocuk. tefo'ya silahini dogrultup, babasina gitmeyi secti. hayatta olmasinin daha fazla bir anlami yoktu. tutunabilecegi son dali da az önce kirilmisti cunku.

haa, bir de o can, ömer'in yani ezel'in cocugu oldugu sürece, ezel eysan'dan intikam falan alamaz. can da, cengiz'i baba olarak biliyor. cengiz de, can'a yillarca babalik yapmis. kisaci isler kilit noktalar da bayagi bir boka saracak. cocuk-baba iliskileri kutsal bu dizide bilindigi üzere. (bakiniz: öldürülen güvenlikci ve oglu; eysan'in babasina olan zaafi, ali'nin serdar'i bahar'in babasi oldugu icin vuramamasi, dayinin ogullariyla olan meselesi vb.)
    --- spoiler ---
  • dayı herhalde o gizemli düşmanı ile savaşması için bu dört kişiden oluşan bir birlik kuruyor.
    oynatıp oynatıp sonra da "bak yeğen aldın intikamını. affetmektir önemli olan" diyerek verecek ezel'in bebek beynine zehri. mal değneği zaten kim çekse götürecek kadar manipülasyon simülatörü olmuş. diğerlerini de bağlayacak bir şekilde. bu eski dost, ortada düşman, sonda ortak 4 kişilik ölüm timini de salacak gizemli, ezeli düşmanının üzerine. ver edecek üç kağıdı, ver edecek komployu, ver edecek şiiri, özlü sözü. la aklıma geldi de bir ara dayı da ölsün. ölsün ama böyle ölümünden sonra da hepsinin hayatıyla oyun hamuru gibi oynayacak pis bir planla gitsin. böyle her bölümden sonra "vay amına koiim dayı. bunu da mı düşündün kart horoz?" diyelim. iyice kıl olalım pezevenge. ben olmuşum inceden de istiyorum ki siz de olun, siz de yapın.

edit: ben bildim! ben bildim!
  • eh be kardeşim, bir türk dizisinde de elektroşokla hayata dönülmesin! olmadı olmadı...
  • ramiz dayı'nın oglunun serdar oldugunun anlasilmasi ile milleti bir kez daha got etmesi muhtemel dizi.
  • --- spoiler ---

turk dizileri icin cekilmis en iyi sahneleri ve istanbul planlarini iceren dizidir. hakkaten cok bi istanbul dizisidir.
    kendi kisisel en iyi 3um
    1-tefonun alinin kafasina silah dayayip bacisini oldurdugu ani hatirladigi sahne
    2-tefonun ereni istemeden oldurdugu sahne (ve arkasinda herkesin yasadigi sinir krizleri)
    3-eysanin ezelin suratini eline alip resmen transa gectigi "benim istedigim sen degilsin ki" sahnesi

hemen hemen butun dizilerde olan bolum gectikce oyuncularin pismesi ya da yarattigi aliskanliktan oturu kusurlarin az batmasi artik bu dizi icin de gecerlidir. artik cansu derenin oyunculugu bile karakterine cuk oturuyormus gibi gelmektedir.

tefoya aciyorum, artik o da yasadigi vicdan azabi nedeniyle gecmiste yasayan bu ruh takiminin bi parcasi olmustur, olene kadar bu tuhaf oyunun bir parcasi olacaktir.

ha bi de son olarak 'tefo-ali forever' diyorum. delikanlilik olmemis, turk halkinin gonul telini titretmeye devam ediyor.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap