• sözlük ahalisinin 2 gündür yaptığı olasılık hesaplarıyla tabiri caizse trollükten amına koymuş olduğu dizidir. ne geyik potansiyeli varmış kardeşim sizde. açın yeni bir başlık onda konuşun bahar'ın ölme, yaşama olasıılığını. lisede bile bu kadar okumadım olasılık.
  • lan olm yazmiyim diyorum, ama inatla matematik yoksunu insanlari gorunce sinirleniyorum.

birisi cikmis 16% diyor, oburu cikmis 33% diyor. lan hic mi "torbadaki 4 topun biri kirmizi" temali problem cozmediniz ilkokulda lan? silahta 1 (bir) mermi var, 2 (iki) yuva var. mermi ikisinden birinde. basit yazı tura lan işte. ya bunda , ya öbüründe. daha hala neyin "ilk dördünde çıkmadı bilmemne"si tartisiliyor? ya mille birbirini cok fena trollüyo, hicbirinin birbirinden haberi yok; ya da hakkaten insanların matematik denen şeyden haberi yok...
  • lan olm yazmiyim diyorum, ama inatla matematik yoksunu insanlari gorunce sinirleniyorum.

düz mantıkla bakmayın dedik ama nafile. eğer iki atar yani 2 haznesi olan bir silah olsaydı %50 cilerin alayı doğru olurdu. ama işin %50 ye gelmesi için baştaki 4 atışı nerenize sokacaz peki. olay evreninde 6 hazne var ve birbirinden bağımsız değil. sizin %50 ihtimalinizin doğru olabilmesi için ilk 4 atışı yok saymamız veya elinize 2 haznesi ve 1 mermisi olan bir silah vermemiz gerekir. anladık mı, anladık. otur sıfır.
  • inatla anlatilmasi gereken bir olasilik hesabina sahne olmus dizidir. anlatalim.

(merminin son iki yuvadan birinde oldugu senaryosu ile)

- 1. olay : silahin doldurulması ve tetigin ilk kez cekilmesi

mevcut 6 yuva - 1 mermi : 1/6 olasilik.

- 2. olay : tetigin ilk cekilmesinden sonrasi

kalan 5 yuva - 1 mermi : 1/5 olasilik

- 3. olay : tetigin ikinci kez cekilmesinden sonrasi

kalan 4 yuva - 1 mermi : 1/4 olasilik (bak olasilik surekli artiyor dikkat edersen)

- 4. olay : tetigin ucuncu kez cekilmesinden sonrasi

kalan 3 yuva - 1 mermi : 1/3 olasilik

- 5. olay : tetigin dorduncu kez cekilmesinden sonrasi

kalan 2 yuva - 1 mermi : 1/2 olasilik (burasi silahin bahar'in kafasina dayandigi yer).

hala gelip de "iki atarli haznesi olsaydi, baştaki dört atışı nerenize sokucaz" diyebilmek ziyanlıktan başka bir şey değildir. ilk dört atışı nerenize sokacağınız benim zerre sikimde değildir, çünkü illaki gireceği bir yer varsa o da nereye sokacağını merak eden adamın deliklerinden birisidir. olay evreninde 6 tane hazne var ve birbirinden bagimsiz. mermiyi koydugun haznenin icinde merminin yeri degismiyor. yeri sabit ve her tetik cekiste bir hazne azaliyor ama mermi sayisi sabit kaliyor. buna gore en son 2 hazne ile 1 mermi kalirsa burada merminin siradaki haznede olma olasiligi 1/2'dir. yok hayir iddia edildiği gibi 33% ise (1/3) o zaman mermi bu iki hazneden birinde olmayıp, hazneden bir şekilde çıkıp hakkaten 1/3 ihtimal olduğunu iddia edenin uygun gördüğü bir tarafına girmiş olabilir. ilk 4 atışı yok saymanız için elimize 2 haznesi olan bir silah almamiz değil, ahmet buhan matematik ktiabı alıp gerekli bölümdeki problemleri çözmemiz gerekir. belli ki yine anlamamışız, ama olsun. yine de kendimi kaybedip küfür etmicem, zeka seviyesine yorucam.

(bkz: doğum terk olmak)
  • mutlaka 25. bölümde bir şekilde olasılık hesabına değinmeleri ve sözlüğe selamı göndermeleri lazim. ne bileyim bahar'la amirim dertleşirken flashback olsun bir şeyler olsun da kesin olarak bitsin şu olasılık muhabbeti.

ercü sayesinde dizi olmaktan çıkıp matematik programına döndü sözlükteki yorumları
  • bu dizinin bu şeylerini seviyorum ya. ihtimal hesapları yapıp 50% harici bulanların şöyle bir sorunu var, arkadaşlar ercüment altıpatların haznesini çevirmiyor, ha gelecek bölümlerde bize çevirdiğini gösterebilir ama son bölüm itibariyle öyle bir şey görmediğimiz ve ercümentin "sayko katil" tiplemesinde olduğunu düşündüğümüzde böyle birşey yok. dolayısıyla 4 defa ateş ediyor altıpatlarla, kalan ikiden birisinde kurşun. dolayısıyla bahar'ın vurulmasının ihtimali 50%. ha eğer ercücüğüm bahar'ın kafaya dayamadan önce çevirmiş olaydı istatistik evreni değişecekti ama elimizde buna dair bir veri yok.
  • sözlük yazarlarının yaptıkları olasılık hesaplarında küsüratlı rakamlar vermek için kırk takla attıkları basit bir denklemin çıkış kapısı, beşiği, ana vatanı.

bak sevgili arkadaşım, dikkat buyurursanız arkadaşım diyorum, sevgili diyorum. çünkü bu bir sevgi olayı. neyse; içinde iki tane mermi olan bir altıpatın, bahar karakterinin kafasında patlama olasılığı kaçtır ? ilkokul bilgilerimize dönelim lütfen, %50.

(bkz: atom fiziğine de profesörlüğüne de lanet olsun)
  • sözlükte bir delinin kuyuya attığı taşın ne kadar derine gidebileceğini gösteren dizi. bir de lost'ta oluyordu böyle geyikler. bence sevinmeliyiz, dizinin tam anlamıyla fenomen haline geldiğinin en önemli ispatıdır böyle dizinin geleceğine dair hiçbir önemi olmadığı halde uzadıkça uzayan tartışmalar.
  • lost'ta her gün onlarca teori ortaya atılıyordu, detaylar teorilerin içerisinde belirleyici bir unsur olarak kullanılıyordu. behzat ç.'de ise teoriler bir yana, önemsiz detaylar; ayrı ve önemli sahnelermiş gibi üzerinde duruluyor, yorumlar yapılıyor. bu derece büyük dizi bu.
  • 24. bölüm itibariyle
    --- spoiler ---

o silahın bahar'da patlama olasılığı %0'di. hangi dizide, bu dizi behzat c gibi aykırı bir dizide olsa, ilk sezonda oyuncu listesinde 2. sırada yazılan oyuncu, başrol oyuncusunun aşkı öldürülür ki?

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap