• 80 yıllık tarihi olan turnuvaya yepyeni bir şampiyon kazandıracak olan maçtır. ne hollanda'nın ne de ispanya'nın şampiyonluğu yokken, maçı kazananın şampiyon olma ihtimali oldukça fazladır. çok enteresan bişi.
  • iddaa'daki 3.1'lik hollanda orani ile iyiden iyiye ogrenim kredisine kiymaya yeltendigim mac. kazanirsam hayatimda ilk defa ahtapot yemeyi dusunuyorum..
  • hollanda, ispanya'nın daha önce karşılaştığı isviçre, paraguay, almanya gibi kendi sahasında alanı daraltıp yüksek defansif dirence dayalı bir oyun oynayamaz. işi rolantiye almaya çalışırsa bana göre intihar etmiş olur. zira defans hattındaki futbolcularının yapısı buna uygun değil. diğer yandan ispanya ise finale gelene kadar forvet hattındaki oyuncularının bireysel yetenekleri çok üst düzey olan ve tek başına gol yapabilecek çapta yıldızı olan bir takımla oynamadı. demek istediğim robben, van persie ne yapacağı belli olmayan adamlar. çalımlarla gider 20-30 metre dripling yapıp süper bir gol atar veya uzaktan muhteşem bir gol, tek bir 90 dakika olduğu için moral motivasyonla şas doğabilir hollanda'ya. almanya maçın büyük kısmında organize bir şekilde çıkamamıştı ve bu yüzden tek bir pozisyon ile maçı bitirdi. belki aynı şey hollanda içinde geçerli olacak ama dediğim gibi kişisel yetenekler ile gol bulabilecek bir takım olduğu göz önünde bulundurulmalı.

özetle, ispanya mükemmel takım uyumu ve yüksek pas yüzdeli oyunu ile hollanda'ya karşı pozisyon bulmakta zorlanmayacak gibime geliyor. robben falan olağanüstü işler yapmazsa ispanya için turnuvanın en rahat maçı bile olabilir.
  • senelerdir uluslararası turnuvalarda hollanda, arjantin ve ispanya'dan kupa bekleyerek ömür çürüten şahsımı ikiye bölmüş finaldir. 2004 yunanistan ve 2006 italya felaketlerinden sonra, 2008 ispanya (hatta türkiye) ile sevinmiştim. bu sene ise sevdiğim iki takım finalde kapışacaklar. ispanya'nın bu müthiş jenerasyonu dünya şampiyonluğunu fazlasıyla hakediyor. öte yanda hollanda, eski hollanda'lar gibi olmasa da, üçüncü kez finalde kaybetmelerine gönül el vermiyor. sonuçta arsenal - barcelona 2006 şampiyonlar ligi finalindeki gibi tarafsız gözle izlemeye başlayıp, iyi oynayanın tarafına geçeceğim sanırım. iyi oynayan taraf da ispanya olacak gibi gözüküyor.

ha bir de şu var. turnuva öncesi pes 2010'da grupları aynen oluşturup turnuvayı simule etmiştim. orda da finale ispanya ve hollanda çıkmış, ispanya 3-2 kazanmıştı: (bkz: #19293088)
  • dünya kupası öncesi favorim olan hollandanın rahat kazanacağı maç. hollanda hollanda derken bana götüyle gülen yok almanyanın kerestemsi futbolundan, yok brezilyanın kakasından, yok arjantinin messisinden (gerçi gönlümün şampiyonu arjantindir yani maradonadır ben arjantini değil maradonayı tutuyordum ) bahseden bu güruh şimdi mel mel bakma evresine geçmiştir. skorun 3-0 olacağını tahmin etmekteyim son lafımda paul'a maç bitsin senden çok iyi ahtapot taşşağı çorbası olur az kladı hazırladım tuzu biberi.
  • rüyamda hollanda'nın ikinci yarının ortalarında bulduğu golle 1-0 öne geçtiği, ispanya'nın kalan dakikalarda saldırsa da sonuç bulamadığı maç. tersi olur güntekin.
  • bugün türkiye saati ile 21:30'da oynanacak maç. *
  • her daim pozitif futbol oynayan, zaten "portakal" olmalarından mütevellit küçüklüğümden beri sempati duyduğum hollanda'nın kazanmasını dilediğim maç.
  • almanya'dan sonra hollanda'nında ispanya'nın müthiş orta sahasına dayanamıyacağı karşılaşmadır. muhtemelen almanya maçından daha kolay geçecektir. inşllah hollanda da ispanya'ya karşı defans yapmak zorunda kalmazda zevkli bir maç izleriz. birçok kişi ispanyanın sıkıcı paslar yaptığından bahsediyor futbolun güzellikleri bu. adamlar geriye doğru pas yapmıyorlar ki hep değişik varyasyonlar arıyorlar. çünkü karşısındaki her takım allah ne verdiyse defans yapıyor. bunu neden görmek istemiyor ispanya düşmanları?
  • hollanda bloklar arasını geniş tutmazsa, orta bloku kalabalık tutarsa, ispanyanın bloklar arasındaki iletişimini bozarsa ve kollektif futbol oynarsa başarılı olabilir. ancak kazanmaları için gol lazım. eğer pozisyonları kaçırmazlarsa, golü bulurlar. kollektif futbolun kontrollü yapısını yansıtmaları ve defansın şey etmemesi gerekli, çünkü ispanya futbolu biliyor. ayrıca sahada 22 kişi olacak, topa da dikkat etmek gerek, top hep sekiyor.

üründül
hesabın var mı? giriş yap